Japonská velrybářská flotila se vrátila z antarktických vod s úlovkem 333 plejtváků malých. Od roku 2014, kdy Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) jejich lov zastavil, je to poprvé, co Japonci lovili u Antarktidy. ICJ před dvěma lety dospěl k závěru, že Japonci kytovce nezabíjejí kvůli vědeckému výzkumu, jak tvrdí, ale z komerčních důvodů.
V sezoně 2014-2015 Japonci respektovali nařízení ICJ a žádné velryby v antarktické oblasti neulovili; s lovem menšího rozsahu pokračovali pouze v Tichém oceánu. Poté ale předložili Mezinárodní velrybářské komisi nový program, v jehož rámci by měli během příštích 12 let ulovit ve vodách Antarktidy 3996 velryb, tedy 333 za sezonu. To je třetina oproti výlovu z minulých let.
Velké velrybářské plavidlo Nisšin Maru a tři menší harpunové lodě strávily v antarktických vodách čtyři měsíce a vrátily se dnes časně ráno do přístavu Šimonoseki.
Mezinárodní velrybářská komise v roce 1986 zavedla moratorium na lov velryb. Japonsko s tím sice souhlasilo, ale vymínilo si, že bude pokračovat ve výlovu, který je podle tvrzení Tokia spojen s výzkumem. Přitom netají, že většina takto získaného masa končí na pultech obchodů a na stolech restaurací. Výjimku z moratoria využívají také Island a Norsko a lov mají povolen aljašští eskymáci.