Kanaďané chytali prasata v bahně a házeli je do sudu

Relax
11. 8. 2015 16:28
Festival prasat se v Kanadě letos konal již po sedmatřicáté.
Festival prasat se v Kanadě letos konal již po sedmatřicáté.

V kanadském městě Sainte-Perpétue se letos konal již sedmatřicátý ročník jednoho z nejbizarnějších "zvířecích" festivalů, které se v Kanadě konají. Účastníci takzvaného Festivalu du Cochon (tedy Festival prasat) například v aréně plné bahna chytají prase a pokoušejí se ho hodit do jakéhosi sudu či se snaží umístit plastový kroužek divočákovi okolo hlavy. Každoročně tato akce přiláká kolem 6000 lidí, aktivisté za práva zvířat se však bouří a tvrdí, že jde o "příliš krutou zábavu".

Jednou z nejpodivnějších a nejbizarnějších tradic v Kanadě je pořádání "prasečího festivalu" - Festival du cochon. Ten se každoročně koná ve městě Sainte-Perpétue (zhruba 150 kilometrů severovýchodně od Montrealu). Účastníci "prasečích závodů" soutěží v nejrůznějších disciplínách před zraky několika tisíc diváků. V jedné z kategorií musí účastník ulovit prase holýma rukama v oplocené aréně naplněné bahnem a následně ho musí vhodit do velkého sudu uprostřed arény. Ve většině případech, když už se někomu podaří kluzké prase obalené bahnem polapit, skončí v sudu i s ním. V dané kategorii ale takto zvítězí a postupuje. Další šílenou disciplínou je například umístění plastového kroužku okolo krku kanců. Soutěží jak jednotlivci, tak i týmy.

I když letos nebylo zraněno ani jedno prase, aktivisté za práva zvířat jsou proti pořádání festivalu.

Tento festival přiláká ročně davy lidí, do organizátorů se však letos "obuli" aktivisté za práva zvířat. Ti tvrdí, že se jedná o "krutou zábavu". "Nikdy bychom nedovolili, aby se psi stali hlavní atrakcí této zábavy. Existují prasata, která jsou citlivější a chytřejší než psi, přesto jsou pro tuto činnost používána," řekla za aktivisty Anita Kapuscinska. Sice prý letos nebylo nahlášeno žádné zranění zvířete, to ale podle Kapiscinské neznamená, že prasata nebyla zraněna i v minulosti. Mezinárodní skupina bojující za práva zvířat PETA je též proti pořádání festivalu. Ve svém prohlášení uvedla, že "tradice není omluvou pro krutost". Organizátoři se však brání tím, že o zvířata je dobře postaráno - v průběhu festivalu mají neomezený přístup k pití a jídlu a také je po celou dobu přítomen veterinář.

Další disciplínou je umístění plastového kroužku kolem krku divočáka.

Historie festivalu sahá až do roku 1978, kdy městský výbor v St. Perpétue se rozhodl uspořádat originální letní akci. Jeden ze členů výboru poté řekl, že viděl zaměstnance jatek jak se velmi bavili při tom, kdy jednomu z nich uteklo prase z dodávky a poté ho museli všichni chytat v bahně, protože zrovna pršelo. Ostatním se nápad líbil a od té doby je chytání prasete v bahně jednou ze zhruba šesti disciplín. Součástí festivalu se však také stala přehlídka největších hudebních umělců z Québecu. Ti vystupují buďto na pódiu, pod párty stanem či v místním kostele. V roce 1987 se musel areál, ve kterém se závody konaly, rozšířit, protože o akci mělo zájem čím dál více lidí, například v roce 2007 se festivalu zúčastnil rekordních 60 tisíc lidí. Letos se závody konaly minulý týden, tedy od 5. do 9. srpna.

Účastníci musí chytit prase v bahně a hodit ho do nádoby uprostřed arény.

Autor: - vop -Foto: , Festival du cochon

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ