Kazachstán oznámil ambiciózní plán. Vrátí tygra do přírody?

Relax
9. 9. 2017 09:59
Tygr ussurijský.
Tygr ussurijský.

Kazachstán ohlásil ambiciózní plán, jehož cílem je vrátit do volné přírody největší kočkovitou šelmu. Tygra v této středoasijské zemi vyhubili pytláci již téměř před sedmi desetiletími a za své vzalo i prostředí, ve kterém tygři žili.

Kazachstán se v dohodě se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) zavázal, že postupně znovu vrátí do divočiny tygra ussurijského, který je nejbližším příbuzným zcela vyhubeného tygra kaspického. Ten se dříve vyskytoval v oblasti sahající od tureckého pobřeží Černého moře po severozápadní Čínu.

WWF poskytne deset milionů dolarů (asi 215 milionů Kč) na projekt, který má z Kazachstánu učinit první zemi vracející tygří populaci na své území po někdejším vyhubení.

Tato dohoda představuje "událost světového významu", prohlásil před novináři v Astaně Igor Čestin z WWF. Předpověděl však, že tygří návrat do kazašské divočiny potrvá roky, protože tygřím potřebám musí být dané území uzpůsobeno. Tygři potřebují k životu velké území člověkem nedotčené krajiny.

Kazašský vicepremiér a ministr zemědělství Askar Myrzachmetov uvedl, že s přípravou "speciálně chráněné přírodní oblasti" pro tygry se začne počátkem příštího roku. "Ve skutečnosti jde o obnovu celého ekosystému v oblasti, kde bude tento druh znovu vypuštěn do přírody," řekl Myrzachmetov novinářům. Jde nejen o obnovu lesů, ale i o přepravu celých stád, aby tygři měli postaráno o potravu - a aby se místní nemuseli šelem děsit.

K vyhynutí tygrů v Kazachstánu kromě lovu přispělo v sovětské éře i zničení životního prostředí tygří populace, tedy zalesněných údolí řek a jezerních kotlin, vinou rozsáhlého zavlažování a mechanizace zemědělství.

Čestin, který je ředitelem WWF v Rusku, podle serveru Khabar.kz uvedl, že zdrojem tygří populace v kazašské rezervaci by se mohla stát osiřelá mláďata ze Sibiře. Ideální by bylo vypustit do přírody pět divokých koček najednou, tři samice a dva samce. To je ovšem hudba budoucnosti, první šelmy by se v rezervaci v Almatské oblasti měly usadit v roce 2025.

Počet tygrů žijících ve volné přírodě podle WWF během posledních sta let dramaticky klesl ze 100 tisíc na zhruba tisíce kusů.

Autor: ČTK , AFPFoto: , ČTK/Krompolc Roman

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ