V těchto dnech se začínají mláďata čápů učit létat a opouštějí hnízda svých rodičů. Ornitologové proto vyzývají dobrovolníky, aby sledovali hnízda ve svém okolí, a pomohli tak zmapovat, jak je hnízdění čápů letos úspěšné. Zájemci se mohou přidat registrací na webu www.cap.birdlife.cz, informovala Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. Čápata jsou podle ornitologů už velká a dají se velmi dobře pozorovat. Od dospělých jedinců se dají poznat podle tmavých nohou a tmavého zobáku.
Tento rok se do každoročního sledování čápů zapojilo zatím 540 dobrovolníků. Zkontrolovali 1280 hnízd, což je 92 procent všech hnízd v zemi. "Ke zjištění úspěšnosti hnízdění je však klíčová jejich další kontrola právě teď, v době vzletnosti mláďat," zdůraznila Dobruská.
Aktuální mapa čapích hnízd na webu České společnosti ornitologické obsahuje velké množství bílých teček, tedy míst, kam čápi letos nedorazili. V porovnání s loňským rokem je jich víc. Otázku, zda tam čápi opravdu nejsou, pomohou odborníkům zodpovědět právě i dobrovolníci zapojení do pozorování. "Při kontrole takového množství hnízd v krátkém časovém úseku je pomoc veřejnosti neocenitelná," dodala Dobruská.
Podle dosavadních pozorování není situace pro čápy letos zatím moc příznivá. Oproti loňskému roku je asi o 50 obsazených hnízd méně, vzrostlá mláďata jsou hlášena z 302 hnízd, zatímco před rokem to bylo 456 hnízd. Celkem mají ornitologové zmapovaných 1385 hnízd v celé republice.
Čápi přilétají do Česka ze zimovišť v jihovýchodní Africe většinou koncem března, letos jejich přílet zpozdily tuhé mrazy. Hnízda si staví na stromech, střechách, komínech, případně sloupech elektrického vedení. V dubnu snášejí dvě až šest vajec, na nichž sedí střídavě oba rodiče, asi po měsíci se vylíhnou mláďata. Koncem léta postupně odlétají za teplem, přičemž překonají až 10 tisíc kilometrů.