Nebývalý zájem měli lidé na Šumavě o první pozorování jelení zvěře v této zimní sezoně. Nabídky správců šumavského národního parku navštívit pozorovací srub v přezimovací obůrce Beranky u Srní na Klatovsku využilo ve středu 55 lidí. To je téměř dvojnásobek kapacity pozorovatelny.
Návštěvníky lákala především možnost spatřit Krále lesa - jelena s nejsilnějším parožím na Šumavě. Štěstí ale tentokrát neměli, statný dvaadvacaterák nepřišel. O pozorování však lidé ochuzeni nebyli. Do obory jen přišlo méně jelenů, protože díky oblevě má zvěř více možností nakrmit se jinde, vysvětlil mluvčí správy šumavského národního parku Pavel Pechoušek.
Pravidelné pozorování jelenů chtěli správci parku nabídnout lidem původně až po svátcích. Po zkušenostech z loňska, kdy bylo pozorování jednou z nejoblíbenějších zimních akcí, ale uspořádali první vycházku už nyní. Návštěvníci navíc mohli přinést lesní zvěři jako dárek ovoce a zeleninu.
"Počasí není ideální, prší a sníh skoro slezl, zvěř nemá takovou potřebu chodit se nakrmit do obory," řekl vedoucí územního pracoviště správy parku na Srní Jiří Kec. Zájem o první prohlídku byl podle něj obrovský. Řadu lidí, kteří se chtěli na středu objednat, už musel odmítnout. Mnoho turistů ale přišlo přímo na místo srazu bez rezervace, takže pozorovací srub byl přeplněný. I když majestátní jelen nepřišel, viděli lidé desítku středně starých jelenů, podle odhadu lesníků ve věku kolem osmi let.
Unikátní paroží
"Král lesa dnes nepřišel, ale v oboře je, lesníci ho tam už viděli," řekl Pechoušek. Loni měl Král lesa na paroží dvacet výsad, letos už jich má dvaadvacet. Podobně kvalitní paroží tu prý nikdy neviděli ani ti nejzkušenější lesníci, tvrdí Pechoušek. Jelen pravidelně tráví zimu v přezimovací obůrce na Srní. Když na začátku letošního roku parohy shodil, vážily okolo sedmi kilogramů. Měly bohatě tvarovanou a rozložitou korunu, i když trochu otlučenou kvůli souboji s německým jelenem, se kterým bojoval o přízeň laní v oblasti Rokyteckých slatí, popsal Kec. Podle něj je šance, že až zvíře parohy na jaře shodí, získají zlatou medaili, což je nejvyšší myslivecké ocenění.
Loni na pozorovací obůrku na Srní dorazilo více než 1300 lidí. Oproti předchozím letům to byl výrazný nárůst, i když zájem o pozorování jelenů mají návštěvníci stále. Sledovat jeleny mohou zájemci od začátku ledna každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12.00 do 15.30. Jelení zvěř se v lesích na území šumavského parku dožívá vyššího věku než jinde v ČR. "Jeleni tu nerostou proto, aby byli zastřeleni s kapitálními trofejemi. Lesníci mohou pozorovat jejich chování a zvyky od narození až do velmi vysokého věku," dodal Pechoušek. Až 95 procent jelenů v ČR, kterým je okolo 18 let, žije na území šumavského parku.