Medvědi Vok a Kateřina a také mladá medvědice Marie Terezie, kteří jsou po celý rok jednou z atrakcí českokrumlovského zámku, si v pondělí tradičně pochutnali na medu, medových perníčcích i ovocných dortech. Medvědí Vánoce se v zámeckém příkopu slaví už od roku 1988. Jsou vítanou atrakcí pro turisty, kterých každoročně přibývá. Jen za dopoledne přišlo kolem tisícovky lidí, řekl medvědář Jan Černý.
Černý medvědům připravil smrky ozdobené pamlsky. Aby pondělní hodování zvládli bez problémů, předcházela mu mírná úprava životosprávy. Medvědi dostávali méně jídla, víc nápojů a také rybí tuk. "Kdyby byli přežraní, nebyli by akční, lidem by se jen ukázali a zase zalezli," vysvětlil medvědář. Návštěvníci mohli ochutnat grog a čaj, s nimiž mohli zapíjet na 80 kilogramů připraveného čajového pečiva. Na nádvoří vyhrávala koledy živá kapela.
Ne všechny dobroty, které lidé přinesou, skončí v medvědích žaludcích. To, co by jim uškodilo, odveze Černý do lesa prasatům a srnkám. Co se nehodí ani pro ně, skončí v kontejneru.
O Medvědí Vánoce mají podle Černého zájem nejen místní lidé, ale objevují se návštěvníci z celého Česka i ze zahraničí. "Přijel také autobus japonských turistů. Překvapili mě, že zpívali české koledy," podotkl Černý.
Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. A od roku 1707 v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Návštěvníci je, ovšem v jiné podobě, najdou i na mnoha místech honosného sídla. Objevují se jako štítonoši erbu pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže.
Podle pověstí byli Rožmberkové příbuzensky spřízněni s italským šlechtickým rodem Orsini. Orsa znamená italsky medvědice a právě tímto zvířecím motivem se zejména poslední rožmberští vladaři v 16. století hlásili k příbuzenství s rodem Orsini. Údajné příbuzenství mělo doložit starobylost rožmberského rodu. První zmínky o chovu medvědů na zámku pocházejí z druhé poloviny 16. století.
Medvědi v Krumlově mlsali, Japonci jim zpívali koledy
Relax
24. 12. 2012 13:59
Medvěd Vok se svojí vánoční nadílkou.
Autor: ČTK Foto: ČTK