Na Borneu vypustili jedinou albínskou orangutanici

Relax
21. 12. 2018 18:00
Na Borneu vypustili do přírody jedinou albínskou orangutanici.
Na Borneu vypustili do přírody jedinou albínskou orangutanici.

Ochránci zvířat vypustili do volné přírody národního parku na ostrově Borneo jedinou známou albínskou orangutanici na světě. Před rokem ji nalezli vyhladovělou a dehydratovanou v indonéské vesnici, napsala agentura AP.

Nadace na záchranu orangutanů bornejských uvedla, že lidoop pojmenovaný Alba od chvíle nalezení loni v dubnu nabral na váze více než třikrát. Jméno, které orangutanice získala v celosvětové anketě, znamená v latině "bílá" a ve španělštině "úsvit".

Alba a další zotavená orangutanice Kika byly vypuštěny ve středu uvnitř národní parku Bukit Baka Bukit Raya po více než 24hodinovém putování z jejich rehabilitační stanice v autě, na člunu a posléze pěšky.

Nadace původně plánovala vytvořit pro Albu pětihektarový "lesní ostrov", spíše než ji vypustit do skutečně přirozeného prostředí. Důvodem byly obavy ze zdravotních problémů způsobených jejím albinismem, k nimž patří špatný zrak a sluch a náchylnost k rakovině kůže. Vládní Agentura pro ochranu přírody a další indonéské organizace však rozhodly, že bude pětiletou Albu vhodné vypustit přímo do divočiny díky její dobré fyzické formě a "divokému" způsobu chování. Bude elektronicky sledována a pravidelně kontrolována lékařským týmem.

"Alba nemá komplex méněcennosti, jak jsme si dříve mysleli. V porovnání s dalšími orangutany je velmi sebevědomá," řekl veterinář Agus Fathoni. "Myslím, že skutečné nebezpečí jí hrozí od lidí. Máme obavu z pytláků, neboť její vrozená barevná odchylka z ní dělá snadný terč," dodal Fathoni. V jejím novém domově na ni proto budou dohlížet zvláštní hlídky ochránců přírody a správy parku.

Orangutani, hnědooranžoví primáti známí pro svou mírnou povahu a inteligenci, jsou kriticky ohroženým druhem. V přírodě se nacházejí pouze na ostrovech Sumatra a Borneo.

Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN), která prohlásila orangutany bornejské za kriticky ohrožený druh v roce 2016, se jejich počet od začátku 70. let snížil o téměř dvě třetiny. Příčinou je především rozdrobení jejich lesního životního prostoru v důsledku rozvoje plantážního zemědělství. Orangutan sumaterský je samostatným druhem a kriticky ohrožený je už od roku 2008.

Autor: ČTK Foto: archiv , orangutan.or.id

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ