Na husí farmě začalo líhnutí, housat bude asi 30 tisíc

Relax
10. 4. 2018 15:30
Zobáček housete klubajícího se z vajíčka v umělé líhni.
Zobáček housete klubajícího se z vajíčka v umělé líhni.

Na husí farmě v Rohozné se tento týden vylíhla první letošní housata. Z umělé líhně už jich pracovníci v pondělí do odchovny vybavené tepelnými zářiči přestěhovali okolo 2500. Cyklus se bude ještě opakovat asi dvanáctkrát a do poloviny července by mělo v Rohozné přijít na svět na 30 tisíc housat. Berou si je i chovatelé z Rakouska, řekl farmář Josef Tříska. Jde o jedinou farmu na Vysočině, kde se husy jen nevykrmují, ale také ve velkém líhnou.

"Takové farmy, jako jsme my, jsou v republice asi čtyři," řekl Tříska. Líhnutí housat je náročné na prostory a vyžaduje specifickou technologii. Farma se navíc musí celoročně starat o základní chovné hejno, jež v Rohozné čítá 2000 hus. "Husa je takové nejméně domestikované zvíře, potřebuje hodně svobody a volného pohybu - žije jak venku, tak v hale, kam chodí odpočívat," řekl farmář.

Do poloviny července by se mělo na farmě vylíhnout okolo 30 tisíc housat.Vejce husy snášejí jen zjara, kvůli letošním pozdním mrazům se snáška neopozdila. Pracovníci jen vejce z hnízd v hale museli sbírat častěji, aby neprochladla. Do líhně je vkládají každý týden. Po deseti dnech každé vajíčko prosvítí, aby zjistili, jestli se v něm rozvíjí zárodek. Vyřazena jich pak bývá asi desetina. "Nepadají do stoupy. My z nich vysáváme obsah a prodáváme na kraslice," uvedl Tříska.

Umělá líheň připomíná bytelné skříně se zásuvkami, ovšem vybavené technologiemi. V první části jsou vejce 25 dní při teplotě okolo 37 stupňů Celsia a více než padesátiprocentní vlhkosti. Vejce se v líhni každou hodinu pootočí. "Každý den se lísky musí vyndat a vejce se musí ještě otočit podélně. To už ten stroj nedokáže, takže je s tím docela práce," popsal chovatel.

Zobáček housete klubajícího se z vajíčka v umělé líhni.Na poslední čtyři dny se násada stěhuje do druhé části líhně, kde se už klubou housata. Skořápka praskne a vlhká mláďata se zobáčkem proklubávají ven. Zlatavé chmýří jim v líhni brzo proschne. "Je z toho radost," řekl Tříska k letošnímu prvnímu přírůstku.

Odbyt pro housata farma má. "Naši zákazníci se rekrutují převážně po Čechách. Asi 20 procent vyvážíme, do Rakouska a nějaké vývozy máme i na Slovensko," uvedl farmář. Jde o různé odběratele, od těch, kteří koupí pět housat, po ty, kteří jich chtějí 5000. "Nejvíc chovatelů je takových stovkových, kteří to mají jako přivýdělek s tím záměrem, že husy prodají na Martina," doplnil. Na 1000 housat zůstane v Rohozné, farma je vykrmí a většinu prodá také kolem svatého Martina jako pečínkové husy.

Chov hus má v Rohozné tradici čtyři desetiletí, dřív patřil zemědělskému družstvu. Jako rodinná farma funguje devátým rokem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ