Na indonéské pláži uvízlo deset vorvaňů, šest bylo zachráněno

Relax
15. 11. 2017 13:30
Šest vorvaňů bylo díky náročné záchranné operaci zachráněno.
Šest vorvaňů bylo díky náročné záchranné operaci zachráněno.

Čtyři z deseti vorvaňů obrovských uvězněných od pondělí na pláži v Indonésii již uhynuli v důsledku zranění a vyčerpání, zbylých šest se díky náročné záchranné operaci dostalo zpět na otevřené moře. Drama se odehrálo na severu indonéského ostrova Sumatra v provincii Aceh.

Pět kytovců podle regionálních úřadů vyvedly lodě záchranářů z mělčiny už v pondělí. Příboj ale donesl dva z nich zpět, načež je rybářské lodě společně s dalším vorvaněm nasměrovaly na volné moře. Čtyři potlučená zvířata, která se řadí k největším savcům na Zemi, ale dnes ráno uhynula vyčerpáním.

"Někteří se poranili o korál a vysoký příliv nám to rovněž zkomplikoval, ale dělali jsme, co jsme mohli," řekl Reuters šéf ochranářů provincie Aceh. "Je to pro nás důležitá lekce o tom, jak takto obrovská zvířata evakuovat, pokud se to stane znovu," dodal.

Dospělý vorvaň obrovský dorůstá do délky až 12 metrů a může vážit až 57 tun. V Indonésii, kterou tvoří přes 17 tisíc ostrovů, se ročně podle agentury AP vyskytnou desítky případů, kdy velryby, delfíni nebo jiní mořští živočichové uváznou na pláži. Velryby se do takových problémů dostanou, když je špatně naviguje vůdce jejich skupiny, ať už kvůli nemoci nebo z jiných důvodů.

Čtyři mrtvé vorvaně na pláži u města Banda Aceh plánují úřady co nejrychleji pohřbít z obavy, že by se ve zdechlinách nahromadil plyn a ty následně vybuchly. "Když je tady necháme shnít, mohlo by to vést k rozšíření nákazy," vysvětlil místní ochranář.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Syahrol Rizal

Další čtení

edna ze dvou ledních medvědic v zázemí brněnské zoo, kam 18. července 2025 přicestovaly z Německa.

Dvě lední medvědice už jsou v Brně, mají za sebou 11 hodin cesty z Německa

Relax
18. 7. 2025

Mladíci z Pardubic dojeli na západ Francie ve starých feliciích

Relax
16. 7. 2025
Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ