Na Madagaskaru se snaží zachránit ohrožené lemury

Relax
18. 11. 2016 10:30
Lemur kata.
Lemur kata.

Několik druhů lemurů, malých primátů typických pro Madagaskar, jejichž přežití je ohroženo kácením lesů a lovem, nalezlo útočiště v soukromé rezervaci na jihu ostrova, který se je snaží se svými chudičkými prostředky chránit. Pronikavé skřeky vycházejí z bambusového háje, který obklopuje řeku Nahampoana. Malá hlavička šedého lemura vyčnívá z dlouhých lodyh, zatímco nedaleko si tři lemuři hrají v korunách stromů.

"Máme tady šest druhů lemurů, čtyři denní a dva noční," vysvětluje šéf rezervace Leonard Dauphin. "Lemuři rákosoví sem přišli sami, protože tady mají klid a jsou zde chráněni. A jejich počet se zvyšuje, máme tady teď čtyři rodinky," chlubí se Dauphin, který stál u zrodu parku v roce 1997.

Dnes žije v rezervaci 150 zvířat. Lemuři maki i kata, kteří jsou ikonou ostrova v Indickém oceánu, se tam procházejí vedle želv, žab a krokodýlů, kteří osídlili rezervaci o padesáti hektarech.

"Dřív tu byl ráj. Toto místo se nazývalo Hora mraků, protože les mraky zadržoval. Dnes je tady poušť. Obyvatelé denně kácejí stromy," stěžuje si jeden z průvodců parku Gauthier a ukazuje na horu Saint-Louis, nejvyšší bod oblasti.

Lemuři maki kata jsou ikonou ostrova v Indickém oceánu.Téměř dvacet let přežívá tato bývalá francouzská koloniální zahrada díky investicím Azize Badouralyho, majitele cestovní kanceláře v nedalekém městě Fort-Dauphin. "Když jsme začínali, byl park opuštěný, bylo to smutné," vzpomíná Badouraly, který se tam narodil.

Ještě dnes, kdy tam ročně zavítá jen tři tisíce turistů, je počet návštěvníků naprosto nedostačující, aby mohl zajistit financování rezervace. A úřady Madagaskaru, kde devět z deseti obyvatel žije pod hranicí chudoby, nemají prostředky na ochranu životního prostředí.

"Byli bychom rádi, kdyby nám stát pomáhal nebo alespoň postavil slušnou silnici mezi městem a rezervací," uvádí Badouraly.

Rezervace leží v regionu Anosy. Správce regionu Julio Pierrot Razafindramaro ale potvrzuje, že úřady jsou bezmocné. "Jsme odkázáni na projekty nevládních organizací a soukromého sektoru," citovala ho agentura AFP. "Bylo by potřeba, aby tady byla zemědělská infrastruktura, která by vesničanům umožnila něco pěstovat a nekácet tolik les. Region na to ale nemá prostředky," říká.

Podle nevládních organizací na ochranu volně žijící fauny je ve hře přežití desítek druhů lemurů, jejichž počet nepřekračuje deset tisíc jedinců. Světový fond na ochranu přírody (WWF) uvádí, že vyhynutím je ohroženo 94 procent druhů lemurů. Všichni lemuři jsou uvedeni v prvním dodatku Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES), která přísně zakazuje obchod s ohroženými druhy zvířat nebo rostlin.

Kolem řeky Nahampoana začíná výchova obyvatel k ochraně lemura, tohoto vzdáleného bratrance opice, který ohrožuje jejich pole, přinášet ovoce. "Spolupracujeme s vesničany. Například jim prodáváme liči z rezervace za cenu o třetinu nižší, než je na tržišti. Výměnou za to chceme, aby zvířata respektovali. Pro obě strany je to zajímavé," vysvětluje Dauphin. Tato iniciativa ale zatím zůstává velmi izolovaná.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Němec Zdeněk

Další čtení

Zahradní bazén se zastřešením, aneb jak si zpříjemnit nejen léto

Relax
27. 3. 2025
Čisté a stále vonící pracovní prostory mají pozitivní vliv nejen na vaše zaměstnance, ale udělají dobrý dojem také na vaše zákazníky a obchodní partnery.

Úklidová firma zlepší vaše pracovní podmínky

Relax
27. 3. 2025

Před 65 lety vznikla legendární limonáda Kofola. Komunistická odpověď na Colu

Relax
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ