Výzva
O medvěda ze Vsetínska má zájem zoo z Belgie
26.10.2018 19:35
O medvěda, který se od září pohybuje ve Zlínském kraji, projevila zájem jedna zoologická zahrada z Belgie. Kontakt zprostředkovává zoo v Táboře, která oslovila asi 300 evropských zoo, zda by medvěda nechtěly. V pátek to řekl mluvčí táborské zoo Filip Sušanka. Která belgická zoo má o medvěda zájem, mluvčí neuvedl.
Zvíře dosud zabilo zhruba tři desítky ovcí, také kozy a kohouta a zničilo úly a žádostí o náhradu škody přibývá.
Ředitel táborské zoo Evžen Korec řekl, že zájem belgické zoo už je potvrzený na úrovni ředitelů zoo. Podle Korce nyní jednají zástupci ministerstva životního prostředí, odboru životního prostředí Zlínského kraje, hnutí Duha a Českého svazu ochránců přírody.
"Tento týden jsme oslovili zhruba 300 zoologických zahrad z celé Evropy a na základě té výzvy se nám přihlásila jedna konkrétní zoologická zahrada v Belgii, že by o medvěda měla za určitých podmínek zájem. Jsme v dalším jednání, poslední e-mailová komunikace proběhla dnes. Zatím není žádná smlouva podepsaná ani finální dohoda není, ale je to na dobré cestě," řekl Sušanka.
Server iDNES.cz dnes napsal, že ve hře je i to, že by medvěda uspal narkotizační střelou z malé vzdálenosti odborník. Sušanka to potvrdil. Táborská zoo nabídla oficiálně Zlínskému kraji bezplatné tzv. naspání medvěda. "To znamená, že se medvěd uspí narkotizační pistolí, potom se přemístí do transportní klece," řekl Sušanka.
Po uspání by lidé z táborské zoo převezli medvěda do záchranné stanice u Temelína, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou. Podle Sušanky by tam medvěd mohl zůstat zhruba dva měsíce. "U nás (v Táboře) bohužel nemáme podmínky, abychom ho mohli vypustit," řekl mluvčí táborské zoo.
Korec dnes dále řekl, že narkotizace je složitá záležitost, kterou nemůže provádět někdo, kdo nenarkotizoval velké šelmy. Táborské zoo se podle Korce přihlásil odborník na divoká zvířata, veterinář Zoo Dvůr Králové nad Labem Lukáš Pavlačík.
"Byl bych rád, aby to byl on, kdo se ujme řízení týmu. Má dlouholeté zkušenosti s narkotizací divokých zvířat jak ve Dvoře Králové, tak v naší přírodě, úspěšně narkotizoval vlčici v Krkonoších. Navíc má vyvinutou metodu narkotizace, kterou nemá nikdo v České republice. Nejde jen o to zvíře uspat, ale nepoškodit mu zdraví," řekl Korec. Správní řízení vedoucí k možnosti uspat medvěda narkotizací trvá, jak uvedl, standardně šest týdnů, což je podle korce neúnosné.
Proti medvědovi, který se od září pohybuje ve Zlínském kraji, nelze více než měsíc nic podniknout. Musí se počkat, než nabude právní moci řízení o výjimce k jeho odchytu či odlovu platné pro celé území kraje.
Asi čtyřletý medvěd se pohybuje po velkém území, což je u mladých jedinců podle odborníků typické. Starší medvědi mají svá teritoria a lidé o výskytu zvířete často neví. Medvěd, který se nyní pohybuje v kraji, se však chová netypicky, chodí do blízkosti lidských obydlí a ztrácí plachost. Podle zlínského hejtmana Jiřího Čunka není vyloučené, že by mohl zaútočit na člověka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.