Obezita u psů? Snížení množství krmiva není řešení

Relax
26. 2. 2016 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Stejně jako u lidí se i u psů setkáváme s nezdravým přístupem k jídlu. Mnoho lidí v dobrém úmyslu přilepšit svým domácím mazlíčkům s nimi nakonec musí k veterináři kvůli zdravotním problémům plynoucím z nadváhy, nebo dokonce z obezity. Chyby ve výživě se však dají odstranit a pes úpravou jídelníčku nemusí trpět. V boji s nadbytečnými kily pomohou light krmiva.

Po granulích třídy light je dobré sáhnout ve chvíli, kdy je u psů nutné kontrolovat, případně i omezovat příjem energie. Díky svému složení jsou doporučovány psům se sklony ke snadnému přibývání na váze, např. u kastrovaných jedinců, u psů s nedostatečným energetickým výdejem apod. Často se doporučuje podávat light granule také psím seniorům, kde díky sníženému obsahu energie slouží jako prevence před nežádoucím přibýváním na váze a zároveň díky vyššímu obsahu vlákniny zajistí tento typ granulí pomalejší průchod tráveniny střevem, a tedy vyšší využitelnost živin obsažených v krmivu.

Nesnižujte množství krmiva, snižujte obsah energetické hodnoty

Psa je potřeba krmit stále stejnou krmnou dávkou. Při nutnosti redukční diety je pak dobré pracovat spíše se změnou energetické hodnoty než s množstvím krmiva. Hlavním důvodem, proč nesnižovat množství krmiva, je skutečnost, že by tím došlo ke změně dávky tělu prospěšných vitaminů a minerálů. Zároveň pes při dietě bude trpět pocitem nenasycenosti. Adéla Palacká, výživová specialistka značky Fitmin, radí: "Krmte stále stejně a pracujte s energetickou hodnotou krmiva. Tuto možnost přestupu mezi různými energetickými hodnotami vám nabízí krmivo Fitmin právě v rámci svého výživového programu. Základní suroviny jsou totiž u všech řad stejné a mění se pouze jejich podíl tak, aby vyhovoval konkrétním požadavkům jednotlivých kategorií i plemen."

Na časté dotazy ohledně obezity psů odpovídá výživářská specialistka značky Fitmin Adéla Palacká.

Pokud pes dlouhodobě odmítá určitý typ krmiva, protože mu zřejmě nechutná, máme vytrvat, anebo krmivo změnit?
Záleží na tom, co si představíme pod pojmem "odmítá krmení". Pokud pes krmivo nechce a čeká na něco lepšího, co by mohlo přijít od páníčka (pamlsky, zbytky od oběda, kus masa od vaření aj.), je dobré vytrvat a vyhýbat se těmto "mňamkám". Pouze tak se opravdu prokáže, zda psovi krmení nechutná, nebo je jen zmlsaný. Většinou dojde na to, že pes začne žrát i krmení, které mu předtím nechutnalo. Hlad ho dožene. V případě, že byste se jako chovatelé těchto "prohřešků" nedopouštěli a ani nikdo jiný by vašeho psa nekrmil, pak je opravdu na místě přemýšlet o změně krmení (pes v takovém případě neprospívá, často i hubne), a pokud by ani změna krmení nepomohla, je dobré bez větších odkladů navštívit veterinárního lékaře.

Jsou opravdu některé typy ras "žravější", nebo jde o výchovu majitelem?
Ano, existují plemena, ale i jedinci v rámci plemen, kteří mají sklony k přejídání. A naopak i u plemen, u nichž se předpokládají spíše sklony k vyššímu příjmu krmiva, můžeme najít jedince s ne až tak velkým apetitem. Ale samozřejmě i ochota k příjmu krmiva může být ovlivněna chovatelem - ten často nedává krmivo v pravidelných intervalech, dopřává psovi víc, než by bylo zdrávo (nedodržuje krmnou dávku, předkládá větší množství pamlsků a neubere na množství krmiva aj.).

Je vůbec možné odnaučit psa "žravosti"? Nějaké tipy?
Na trhu dnes existují různé misky, které jsou uzpůsobeny tak, aby odnaučily psa hltat, ale samozřejmě proti žravosti nepomohou. Maximálně mohou prodloužit dobu žraní a možná má následně pes větší pocit nasycení, než když krmení jen tak zhltne. Jednou z možností je rozdělit u žravých psů krmení do častějších dávek (ne pouze 1× denně) a odstranit z jejich dosahu vše, co by mohli sežrat.

Čtvrtý den krmení krmivem light pes začne zvracet, máme v krmení pokračovat, anebo se vrátit k původnímu krmivu?
Je důležité vypozorovat příčinu zvracení a rozhodně by se nemělo stát, že by pes začal zvracet po krmivu light. To v sobě neobsahuje nic, co by mělo zvracení vyvolat. Je tedy možné, že si pes přilepšil něčím na procházce, popř. snědl více sněhu, a vina padne na krmení. Vždy je tedy důležité zamyslet se nad příčinou zvracení, a pokud jste si opravdu jisti, že nemohla být způsobena něčím jiným, pak přemýšlet o změně krmiva.

Co dělat v případě, že zvíře krade jídlo ostatním psům anebo lidem?
Zamezit tomu, aby měl pes k takovému jídlu vůbec přístup, a taky zapracovat na výchově. Ne prostřednictvím trestů, ale pomoci psovi si uvědomit, že toto jídlo zkrátka není pro něj.

Jak poznám, že je pes již obézní?
Správnou kondici psa poznáte pohmatem na jeho žebra. Ta by měla být dobře cítit, avšak neměla by být vystouplá ani uložená pod vrstvou tuku.

Autor: - vop -, - red -Foto: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ