Pražské zoo se podařilo odchovat jednoho z nejmenších primátů

Relax
12. 12. 2019 14:42
Maki trpasličí.
Maki trpasličí.

Pražské zoologické zahradě se i letos podařilo rozmnožit vzácné druhy zvířat. Jako jediné zoo v Evropě se jí podařil odchov u jednoho z nejmenších primátů na světě makiho Ganzhornova. Chovatelský úspěch zaznamenala i v případě ptáků a obojživelníků. Zástupci Zoo Praha na tiskové konferenci představili deset nejvýznamnějších odchovů letošního roku. Do konce listopadu se tu narodilo 1282 ve 207 druzích. V první polovině příštího roku zoo očekává narození dvou slůňat.

Evropskou vzácností jsou mláďata jihoamerických prasat pekariů Wagnerových. Pražské zoo se odchov podařil letos poprvé, v květnu se tu narodila dvě mláďata. Zoo Praha je po Německu a Belgii třetí zahradou v Evropě, kde se je podařilo rozmnožit, řekl zoologický náměstek trojské zahrady Jaroslav Šimek.

Dalším vzácným letošním přírůstkem v pražské zoo jsou tři mláďata dikobraza palawanského. Jedná se o nejmenšího dikobraza s nejmenším rozšířením a zatím jediný ohrožený druh dikobraza. Pro zoology je málo známý. Podle kurátora chovu savců Zoo Praha Pavla Brandla ještě nedávno nebylo jasné, jak dlouho jsou samice březí, kolik se jim rodí mláďat. To se již podařilo zjistit, zatím ale nevědí, kolika let se tento dikobraz dožívá, řekl.

Mládě želvy batagury tuntong

Z ptačí říše zaznamenala trojská zoo úspěch u dvojzoborožce nosorožčího, jednoho z největších asijských stromových druhů zoborožců. Dvojzoborožce chová od roku 2003, ale až letos se jí podařil odchov. Vylíhla se tu čtyři mláďata, což je celosvětový rekord v počtu odchovaných mláďat v jednom roce.

První mládě v Evropě se podařilo pražské zoo letos odchovat od velké říční želvy batagury tuntong. V případě vzácných pouštních ještěrů trnorepů mezopotámských trojská zahrada letos odchovala už druhou generaci. Podle kurátora chovu obojživelníků Petra Velenského je to důkaz, že se podařilo poskytnout jim vhodné podmínky.

Do desítky nejvýznamnějších letošních odchovů zástupci zoo zařadili mláďata kubánského hlodavce hutie, ibise madagaskarského, holuba růžového a vzácného plaza varanovce bornejského.

Zoologická zahrada v Troji se návštěvníkům poprvé otevřela 28. září 1931. Chová přes 670 druhů zvířat. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Letos k 7. prosinci zaznamenala 1,4 milionu návštěvníků.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA/Robert Zingg

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ