Při zásahu a následném odstřelu medvědice, která na Slovensku spolu se dvěma mláďaty vyhledávala ve Vysokých Tatrách a okolí lidská obydlí a stala se atrakcí pro turisty, došlo k několika pochybením. Informovalo o tom slovenské ministerstvo životního prostředí, jež dříve zřídilo pracovní skupinu na prozkoumání okolností odstřelu šelmy. Komise navrhla změny, které mají do budoucna zamezit opakovaní podobných případů.
Odloučení medvědice od mláďat a její následné utracení na začátku června vzbudilo na Slovensku velkou pozornost veřejnosti. Více než 14 tisíc lidí podepsalo petici za prošetření odstřelu.
"První pochybení představuje vypuštění medvědice poté, co jí byla odebrána mláďata. V této situaci byla vysoká pravděpodobnost, že se je vrátí hledat zpět do obce. Skupina zároveň poukázala na skutečnost, že při zásahu nebyl přítomen veterinář. Do třetice se (pracovní) skupina shodla na nedostatečné komunikaci s veřejností," uvedlo ministerstvo.
V komisi, která také navrhla doporučení s cílem předcházet podobným situacím, měly zastoupení ministerstvo životního prostředí, státní lesy Tatranského národního parku, akademická obec i třetí sektor. Podle závěrů komise chování šelmy ovšem představovalo hrozbu pro veřejnost.
Medvědice se s mláďaty postarala o neobvyklou podívanou už začátkem května, kdy během dne vylezla na strom v centru podtatranské osady Starý Smokovec. Předtím se šelmy zase pohybovaly blízko jedné z horských chat.
Ochranáři zvířata později uspali a přesunuli do odlehlé oblasti Tater. Pohyb medvědice poté sledovali pomocí obojku s GPS vysílačem. Medvědi se po několika dnech vrátili do údolí.
Poté, co se medvědí trio pohybovalo po vesnici Liptovská Kokava, ochranáři rozhodli o oddělení medvědice od mláďat, která umístili do karantény v zoologické zahradě. Tento krok zdůvodnili nestandardní situací a snahou o záchranu šelmy, která ztratila plachost a krmila se odpadky z popelnic. Medvědice se ovšem vrátila hledat svá mláďata do vesnice, kde ji myslivec zastřelil. Povolení k odstřelu vydaly úřady na žádost starosty zmiňované obce. Krajní nouze podle úřadů nastala, když se medvědice obrátila proti zásahovému týmu.
Slovenský ministr životního prostředí László Sólymos uvedl, že podniká všechny kroky, aby obě zmiňovaná medvíďata zůstala na Slovensku. Podle dřívějších informací zájem o ně projevilo Maďarsko.
Pracovní skupina navrhla také vyřešit nedostatečné zajištění kontejnerů s odpadky, které v podhorských oblastech lákají medvědy, dále zlepšit informovanost starostů a veřejnosti o způsobech snižování rizika konfliktů s medvědy. Ke změnám by mělo dojít i v činnosti samotného zásahového týmu.