Prvním mládětem v Zoo Brno je klokánek. Mladé má i rosomák

Relax
9. 2. 2017 05:59
V noře samice Nataši objevili chovatelé tři mláďata rosomáka sibiřského.
V noře samice Nataši objevili chovatelé tři mláďata rosomáka sibiřského.

Prvním letošním mládětem v brněnské zoo je kriticky ohrožený klokánek králíkovitý, narodil se na konci ledna. Tři mláďata má i rosomák sibiřský.

Klokánek králíkovitý žije v lesnatých oblastech jihozápadni Austrálie, bez ocasu měří asi 38 centimetrů. Jde o nočního živočicha, který den tráví v hnízdě z trávy a kůry. Jejich zvláštním znakem je chápavý ocas. Na rozdíl od klokanů, kteří používají svůj ocas k udržení rovnováhy, může klokánek pomocí ocasu sbírat a nosit různé předměty, například trávu do svého hnízda. Živí se plody, semeny, hmyzem a pryskyřicí. V lidské péči se dožívá až deseti let.

"Mládě stále zůstává ve vaku matky, ze kterého už v těchto dnech občas vykukuje," uvedla mluvčí zahrady Gabriela Tomíčková.

Hned tři mláďata rosomáka sibiřského objevili chovatelé v noře při odchytu mladého samečka, který poputuje do zoo ve Francii. Narození mláďat bylo podle mluvčí pro zoo velkým překvapením, protože samice před porodem nejevila žádné známky březosti a pak mláďata v noře ve výběhu ukryla.

"V tuto chvíli jsme na samém začátku odchovu, takže osud mláďat zůstává stále nejistý. Držíme samici Nataše palce a doufáme, že vše dopadne stejně dobře jako v případě malého Vasila (rosomáka narozeného loni)," uvedl ředitel zoo Martin Hovorka.

Rosomák je po vydře mořské druhou největší kunovitou šelmou, délka jeho těla může dosáhnout až jednoho metru. Obývá především území tajgy a tundry severní polokoule, žije v severní Kanadě, na Aljašce či v západním Rusku a na Sibiři. Živí se převážně mršinami a vejci. Je samotář, v lidské péči se může dožít až 19 let.

Autor: ČTK Foto: Facebook , zoo brno

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ