Skupina vzácných gibonů bělolících v ostravské zoologické zahradě se rozrostla. V těchto dnech se tam narodilo již čtvrté mládě. Jde o primáta, který patří k nejvzácnějším druhům gibonů na světě, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
Pohlaví mláděte ošetřovatelé zatím neznají, protože zatím tráví veškerý čas u své matky, kterou je zkušená sedmnáctiletá samice. V Zoo Ostrava už společně se svým dvaadvacetiletým partnerem odchovala tři mláďata narozená v letech 2011, 2012 a 2015. Skupinu mohou návštěvníci pozorovat v pavilonu primátů.
"Zajímavostí u tohoto druhu gibona je jeho barevná proměnlivost. Samec má srst zbarvenou černě s bílými licousy, samice je žluto-hnědá. Mláďata gibonů bez ohledu na pohlaví se rodí zbarvená světle a mají růžový obličej i končetiny," uvedla chovatelka primátů Jana Kanichová. Během prvního měsíce mláděti obličej a končetiny ztmavnou, kolem půl roku věku se jeho srst postupně zbarvuje do černa a teprve v šesti až sedmi letech začínají samičky světlat a samci už zůstávají černí. Určit pohlaví mláďat tak v prvních letech života není snadné. Zoo se o to ani cíleně nesnaží, protože podle Kanichové nechce zbytečně zasahovat do úspěšného odchovu a zvířata stresovat.
Ostravská zoo začala vzácné gibony bělolící chovat v roce 2002. Rodičovský pár, jenž se v zoo úspěšně rozmnožuje, chová od roku 2010. Zvířata zatím obývají zastaralý a nevyhovující pavilon. Zoo by je tak v budoucnu ráda přestěhovala a vytvořila pro ně nové zázemí. Od letošního roku také podporuje projekt na záchranu gibonů i přímo v místě jejich výskytu, ve Vietnamu. Gibon bělolící patří mezi nejohroženější druhy gibona, v Červeném seznamu je veden jako kriticky ohrožený druh.