Růženka míří do zoo v Basileji. Čeká tam na ni samec Orys

Relax
10. 9. 2019 18:33
Samička nosorožce indického Růženka.
Samička nosorožce indického Růženka.

Dvouapůlletá samice nosorožce indického Růženka odcestovala v přepravní bedně do zoo v Basileji ve Švýcarsku, kde je jeden z nejstarších a nejúspěšnějších chovů tohoto druhu v Evropě. Tato zoo má na starosti Evropský záchranný program EEP. V Basijeji na ni čeká stejně starý samec Orys, řekl mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. Po druhých narozeninách se nosorožci v zoo i v přírodě osamostatňují.

Samice, která má v plemenné knize také jméno Shakti, se narodila 5. února 2017 jako druhé mládě nosorožce indického narozené v Zoo Plzeň. Matkou je jedenáctiletá Manjula pocházející z Tierparku Berlín a otcem Baabuu, který se narodil právě v Basileji a v listopadu mu bude 15 let.

Transport má na starosti společnost Zoo Dvůr Králové, která má s převozem nosorožců mnohaleté zkušenosti. Nakládání začalo v Plzni po 9.00. "V posledních týdnech Růženka trénovala ranní oddělování od matky, takže v úterý byla v transportní bedně za deset minut. Nastoupila na hlasovou výzvu své ošetřovatelky, jak měla natrénováno," uvedl mluvčí. Před 11.00 opustila rodné město. Na cestu dostala mírná sedativa, která zvíře při transportu udrží v klidu.

Nosorožci indičtí chovaní v plzeňské zoo byli darováni nebo deponováni z evropských zoo, které jsou členy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA. Tato zvířata a jejich potomci jsou součástí záchranného programu EEP, který má svého koordinátora, jenž vede plemennou knihu a uděluje doporučení pro přesuny mezi chovateli. Se zvířaty se nesmí obchodovat a bez povolení koordinátora EEP nesmí odejít do zařízení, které není v EAZA. Koordinátor doporučil zvíře darovat.

Podle fanouškovského webu milovníků nosorožců chová nyní v Evropě 39 samců a 37 samic nosorožce indického 30 zoo. Loni a předloni se v Evropě narodilo pět mláďat, letos zatím jedno. Plzeňská zoo je jediný chovatel tohoto druhu v ČR a třetí, která nosorožce rozmnožila. "Dalšího mláděte se dočkáme až po doporučení koordinátora EEP k připuštění. Je třeba počítat s březostí kolem 480 dní," dodal mluvčí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Chaloupka Miroslav

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ