Ornitologie
Satelitní sledování chřástala přineslo cenné údaje, byť hrdina uhynul
07.10.2015 15:02
Českým a bavorským ornitologům se podařilo jako prvním sledovat pomocí satelitní vysílačky více než rok cesty chráněného ptáka chřástala polního. Ve společném projektu za čtyři roky umístili miniaturní vysílačky se solárním napájením 12 chřástalům ze Šumavy, Českého lesa a Bavorska. Pouze u samce Ivana, označeného loni v červnu v Českém lese, se podařilo sledovat celou jeho cestu na africká zimoviště a zase zpět do Evropy, řekl jeden z autorů projektu Jiří Vlček z plzeňského krajského úřadu.
Letos, pár dní poté, co se Ivan opět vydal na tah do Afriky, se jeho signál odmlčel. I tak díky němu získali odborníci mimořádně cenné a unikátní údaje. Cílem projektu bylo získat co nejvíce informací o dosud málo známém životě skrytě žijících chřástalů a nastavit jejich účinnou ochranu. Chřástalové dosud nikdy nebyli satelitně sledováni. Přírodovědci tak získali unikátní poznatky o migraci, zimovištích i o pohybu ptáků na hnízdišti. Díky těmto údajům se mohou například lépe domluvit se zemědělci na pozdějším sečení luk, kde chřástalové přebývají.
Podle Vlčka to bylo vůbec poprvé, co byli zařízením se solárním dobíjením sledováni ptáci, kteří jsou aktivní za soumraku a v noci. Poslední vysílačku vyrobenou speciálně pro projekt v USA, dali letos ochránci přírody chřástalovi Ludovi. Odchytli ho v červnu poblíž Chamu, pták se krátce nato přesunul do Čech a ke konci srpna se vydal na zimoviště, nyní se zdržuje v Súdánu.
"Pták Ivan byl pro nás naprosto unikátní v tom, že jako jediný dokázal přežít migraci do Afriky a zpět. Byť už teď není, přinesl data, která doteď nikdo nedokázal shromáždit," řekl Vlček. Ivan se po loňském pobytu v Českém lese a po zimování v Zambii letos vrátil do Evropy, ale zůstal celé léto v Itálii. Pro ornitology je velmi cenné zjištění, že tito ptáci se nevracejí na stejné hnízdiště. Nový je také poznatek o jejich zimovištích v Jižním Súdánu, kde si ptáci našli nová území na zavlažováním zkulturněné bývalé poušti. Data ze sledování jsou o to cennější, že u chřástalů je podle Vlčka vysoká, až devadesátiprocentní úmrtnost.
Chřástalové, nenápadní, skrytě žijící ptáci velikosti menší koroptve jsou zdatní letci. Satelitním sledováním několika ptáků západočeští a bavorští ornitologové také zjistili, že na africká zimoviště se chřástal dokáže dostat rychleji než čáp. Zimují v oblasti na jihu Súdánu a v Jižním Súdánu, signály ptáků byly zachyceny také v Keni, Etiopii či v Zambii. Trasu dlouhou čtyři až pět tisíc kilometrů i více překonají z Česka za několik málo dní. Letí hlavně v noci a za 24 hodin překonají i tisíc kilometrů, řekl Vlček. V Česku žije podle odhadů asi 1500 samců, počty samic ornitologové kvůli jejich skrytému životu neznají. Mohou počítat jen samce, a to podle jejich volání.
Posledními poznatky ze života chřástalů a možnostmi jejich ochrany se nyní zabývají tři dny odborníci na celoevropské konferenci v Plzni.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.