Selhání organismu u nosorožce z ústecké zoo způsobila kolika

Relax
25. 7. 2019 13:00
Samice nosorožce jménem Zamba.
Samice nosorožce jménem Zamba.

Kolika byla příčinou akutního selhání organismu osmačtyřicetileté samice nosorožce tuponosého v ústecké zoo. V Evropě byla Zamba čtvrtá nejstarší. K její eutanazii zoo přistoupila v pondělí. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Zdravotní stav zvířete se zhoršoval od minulého týdne. "Vzhledem k bolestem a dalšímu nepříznivému zdravotnímu stavu bylo následně přistoupeno k eutanazii. Při pitvě se prokázaly změny neslučitelné se životem. Následně byly odebrány vzorky a nyní čekáme na laboratorní výsledky," uvedl veterinární lékař Václav Poživil.

Zamba byla posledním velkým nosorožcem, kterého ústecká zoo chovala. Zároveň byla nejstarší žijící na území Česka a Slovenska. Pocházela z přírodní rezervace Umfolozi, odchycena byla asi jako dvouletá v roce 1972. Poté přicestovala s ostatními nosorožci do zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem a v roce 1980 se přestěhovala s další samicí Sašou a samcem Danem do ústecké zoo. Po úhynu Dana a Saši v roce 2008 tam žila sama. "S výjimkou několika měsíců v roce 2014, kdy zoo hostila samce Pabla ze Zoo Veszprém kvůli rekonstrukci jeho expozice," uvedla Vrabcová.

Další budoucnost chovu nosorožců v Ústí budou podle ředitele zahrady Romana Končela řešit jak s městem, tak koordinátorem chovu těchto zvířat. "Jedním z opatření, které by bylo nutné provést, je úprava povrchu výběhu, který byl často předmětem kritiky. Na tuto úpravu máme již od zřizovatele přislíbeny finanční prostředky, které bychom měli v nejbližší době obdržet," uvedl Končel. Asfaltový povrch podle něj musí nahradit přirozeným materiálem. "Úpravy se budou týkat i bezpečnosti příkopu a dalšího zařízení výběhu," dodal.

Nosorožec tuponosý jižní, jinak také nosorožec bílý či nosorožec širokohubý (Ceratotherium simum), je africký zástupce z čeledi nosorožcovitých. Tento druh nosorožce je hned po slonovi druhým největším suchozemským savcem. Na délku má 3,7 až čtyři metry a vážit může až 2,3 tuny. Pro nosorožce tuponosého je rozlišovacím znakem typická široká tlama s rovným horním pyskem. Má dva rohy, dolní roh může být dlouhý až metr, zatímco horní roh je spíše zakrnělý. Vyhledává rovinatou travnatou krajinu s dostatkem vody.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Zavoral Libor

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ