Šimpanzi dokážou holdovat alkoholu, popíjejí palmové víno

Relax
10. 6. 2015 10:34
Šimpanzi často šplhají do korun stromů a popíjejí zde z nádob přírodně zkvašenou šťávu.
Šimpanzi často šplhají do korun stromů a popíjejí zde z nádob přírodně zkvašenou šťávu.

Šimpanzi coby nejbližší příbuzní člověka v říši zvířat s lidmi sdílejí schopnost chápat řeč i smysl pro spravedlnost. Nejnovější výzkum zveřejněný v časopise Royal Society Open Science ukázal, že mají také zálibu v alkoholu.

Odborníci, kteří studují šimpanze v Guineji, v tělech zvířat našli známky dlouhodobé a opakované konzumace etanolu. V rámci sedmnáctiletého výzkumu zaznamenali, že si šimpanzi s pomocí listů zavdávají fermentované palmové šťávy. Někteří dokonce tak, že jsou na nich patrné známky opilosti.



V guinejské oblasti Bossou, kde přírodovědci šimpanze pozorovali, místní lidé vyrábějí palmové víno. Šťávu k jeho výrobě stáčejí v korunách palem do plastových nádob, pro které si chodí ráno a večer. A šimpanzi, často ve skupinách, šplhají k nádobám a napájejí se přírodně zkvašenou šťávou. Sežvýkají několik listů, které pak použijí jako houbu a namáčejí ji do tekutiny.

Na šimpanzích byly patrné známky opilosti, například rychle usínali (ilustrační foto).Vědci měřili obsah alkoholu ve šťávě a nafilmovali šimpanze při pitkách. Zjistili, že zvířata popíjela tříprocentní alkohol a že některá zkonzumovala i 85 mililitrů, což odpovídá co do obsahu alkoholu zhruba jedné lahvi vína, tvrdí doktorka Kimberley Hockingsová z Oxford Brookesovy univerzity.

"Na šimpanzích byly patrné známky opilosti, například rychle usínali. V jednom případě byl jeden samec po požití šťávy zvlášť neklidný. Zatímco ostatní se na noc uložili do svých pelechů, on neklidně asi hodinu poletoval mezi stromy," řekla stanici BBC Hockingsová.

I když jsou popsány případy opic konzumujících alkohol z přírodních zdrojů, tady jde o první záznam a kvantitativní měření záměrného pití u divoce žijících opic.

Matthew Carrigan z floridské školy Santa Fe College ve své studii dokázal, že lidé s africkými opicemi sdílejí genetickou výbavu, která jim umožňuje alkohol trávit. Podle dalšího vědce Richarda Byrnea tento gen lidem a šimpanzům "zpřístupnil zdroje energie nahodile 'chráněné' alkoholem, který je pro jiné tvory škodlivý".

"Ať už byl evoluční vývoj jakýkoli, tato adaptace mi zřejmě umožňuje vychutnat si dobrou whisky," řekl Byrne.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ