Slonům pralesním hrozí v Africe do deseti let vyhynutí

Relax
6. 3. 2013 08:36
Slonům pralesním hrozí vyhubení (ilustrační foto).
Slonům pralesním hrozí vyhubení (ilustrační foto).

Počet slonů pralesních se v centrální Africe v posledních deseti letech snížil o 62 procent a odborníci se obávají, že by tito velcí savci do deseti let mohli vyhynout. Může za to těžba dřeva doprovázená pytláctvím a bez viny není ani Google, vyplývá z rozsáhlé studie, na které se podílelo 60 vědců a kterou zveřejnil odborný časopis PLoS One.

Průzkumníci stav slonů zjišťovali v lesích v Kamerunu, Středoafrické republice, Kongu, Gabonu a Konžské republice. Celkem prý prošli skoro 13 tisíc kilometrů čtverečních a nashromáždili tak dosud největší soubor dat o tomto druhu živočichů, informuje zpravodajský server BBC.

Experti zjistili, že sloni pralesní (Loxodonta cyclotis), temněji zbarvení tlustokožci s kly směřujícími dolů, jsou stále vzácnější v oblastech zasažených lidskou činností. Většina zvířat ale prý zmizela i z pralesů, které zůstaly relativně nedotčené. Ochránci přírody se domnívají, že pro tyto slony je teď nebezpečná asi třetina z celkového území, kde žili před deseti lety. Do oblastí se totiž po cestách pro těžaře dřeva mohou snáz dostat i pytláci.

List studii otiskl v době, kdy v Bangkoku probíhá konference Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), která by se problematice slonů a pytláctví měla věnovat.

Na vině je i Google

Organizace na ochranu přírody Environmental Investigation Agency podle agentury AP uvedla, že dramatickému nárůstu poptávky po slonovině v Asii, která stojí za vybíjením slonů, napomáhá i internetový vyhledávač Google. Například na prodejním webu na japonské verzi Googlu je prý asi 10 tisíc reklam, které prodej slonoviny podporují. Asi 80 procent z nich prý nabízí "hanko", malá dřevěná razítka, která se v Japonsku používají jako osobní pečeti k podpisu dokumentů týkajících se třeba pronájmu nemovitosti nebo otevření bankovního účtu. Tato razítka jsou legální a obvykle jsou vykládaná slonovinou.

CITES mezinárodní obchod se slonovinou zakázal, na vnitřní trhy se však opatření nevztahuje. Společnost Google agentuře AP sdělila, že reklamy na výrobky z ohrožených živočišných druhů u ní nejsou povolené, a jakmile objeví nabídky zboží porušující stanovené podmínky, z webu je stahuje.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ