Stanici v Pavlově, která pečuje o handicapovaná zvířata z Vysočiny, zaplnila ptačí mláďata mnoha druhů. Ošetřovatelé se kupříkladu starají o mladé jiřičky, straky, konipasy, vrabce, poštolky, hrdličky i mláďata sov. Až se sama naučí shánět potravu, vrátí se do přírody. Vypuštěn bude například uzdravený čáp. Lidé ale mláďata sbírají mnohdy zbytečně. Ve stanici teď žije přes 150 zvířat, zhruba o třetinu více než zjara.
"Třeba mladí puštíci a kalousi většinou pomoc nepotřebují, ale lidé je zachraňují, protože ještě neumí lítat a neutečou," uvedl ředitel Zbyšek Karafiát. Dřív, než na mládě sáhnou, měli by lidé zavolat o radu do stanice nebo někomu, kdo přírodě rozumí.
Odrostlá mláďata dávají v Pavlově do voliéry, aby se rozlétala. "Pak je začneme krmit živou potravou. Jakmile se naučí lovit, mohou jít zpátky do přírody," uvedl Karafiát. Před týdnem ochránci pomocí plošiny umisťovali do náhradních hnízd v Jihlavě malé rorýse, kteří předtím z hnízd vypadli. "Rorýsi velmi často hnízdí pod střechou, a tak v horkých dnech nedopeřená mláďata před upečením horkem raději vyskočila," vysvětlil.
Uzdravený bílý čáp bude vypuštěn v neděli u Černého rybníka v Novém Městě na Moravě. Účastníci akce se sejdou v 15.00 u firmy Medin. Jde o čápici, jejíž noha byla zaškrcena kroužkem, takže nemohla lovit. "Předpokládáme, že noha otekla kvůli zánětu a kroužek se do zbytnělého tkaniva zařezal," uvedl Karafiát.
Do přírody se už ale nedá vrátit dvacetiletý orel skalní pojmenovaný Ady. Jako mládě ho lidé nezákonně vybrali z hnízda a po celý dosavadní život byl připoután sokolnickými poutky k posedu. V Pavlově se teď spolu se samicí mořského orla zabydluje v nových orlích voliérách vysokých pět metrů. Stavba stála 190 tisíc korun.