Chytří opeřenci
Tón, hlasitost, délka. Ptáci rozumějí aspektům lidské řeči
28.05.2014 13:12 Původní zpráva
To, že někteří ptáci umějí napodobovat lidskou řeč a nejrůznější zvuky, je známý fakt. Někteří pěvci však skutečně rozumějí aspektům lidské mluvy.
Podle výsledků nové nizozemské studie umějí zpěvní ptáci rozeznat nejazykovou stránku řeči, jako je výška hlasu, hlasitost a délka slabik. Například zebřičky pestré jsou prý na tyto rozdíly v hlase ještě citlivější než lidé.
Při studii byli ptáci speciálně cvičeni, aby odpovídali na vzorce lidského hlasu, který jim do klece přenášel reproduktor. Ptáci poslouchali dvě sekvence čtyř přirozeně vyslovených slabik pronášené mužským a ženským hlasem. Prozodické vzorce běžné lidské řeči výzkumníci zdůraznili změnou výšek, hlasitosti či délky a důrazem na první nebo poslední slabiku ve skupině.
Na základě daného zvuku ptáci měli zmáčknout určitou klávesu nebo ji nechat být. Za správnou reakci byli odměněni jídlem, zatímco za špatnou zůstali na 15 vteřin ve tmě. Zebřičky dokonce nerozeznaly jen změnu vzorců v hlase, ale také se naučily, že se daná sekvence skládá z nových slabik.
"Zebřičky pestré jsou citlivé na stejné prozodické podněty, o nichž se ví, že ovlivňují vnímání lidské řeči," citoval list Daily Mail výzkumníka Michella Spieringse z Leidenské univerzity. "Náš výsledek ukazuje, že citlivost na prozodické stopy v hlase nezáleží na původu jazyka. Patrně pochází z již dříve dané citlivosti na smysluplné změny komunikačních zvuků," dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.