Úžasný snímek z divočiny. Mladý Čech uspěl v prestižní soutěži

Relax
15. 10. 2015 18:03
Vítězná fotografie Ondřeje Pelánka.
Vítězná fotografie Ondřeje Pelánka.

Věkem ještě nedospělý chlapec. Fotografickým umem ovšem výraznou osobností, která vyhrála nejprestižnější světovou fotografickou soutěž přírody - Wildlife Photographer of the Year 2015, kterou vyhlašuje britské Národní muzeum. Ondřej Pelánek se stal absolutním vítězem v kategorii 11 až 14 let za snímek bojujících ptáků jespáků.

Za tímto druhem se mladý Ondřej se svým otcem musel vypravit na poloostrov Varanger v severním Norsku. "Bojující jespáky jsme pozorovali daleko za polárním kruhem," říká Ondřej. "Vítězný snímek jsem zachytil téměř o půlnoci, když už cestou a polárním dnem znavený táta spal."

Bojující jespáky zachytil Ondřej v severním Norsku.

Ve zdejší tundře se jespáci shromažďují na tradičních tokaništích, kde se páří. Před tím ale samci svádějí souboje, doprovázené typickými poskoky, máváním křídel a načepýřením peří na krku do charakteristického límce. Podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka zachytit ptáky uprostřed této nevšední podívané na dokonalém snímku je snem nejednoho fotografa. "Proto je opravdu výjimečným úspěchem, že se to Ondřejovi podařilo v již tak mladém věku," řekl Vermouzek.

Ondřej Pelánek fotografuje přírodu se svým otcem Martinem.Jespáci v česku nehnízdí, ale přelétávají nad naším územím. "Jespáci, stejně jako další druhy bahňáků, táhnou každý rok mnohatisícovou trasu z hnízdišť na severu Evropy až do tropické Afriky," vysvětluje ornitolog Vermouzek. "Změna klimatu, intenzivní hospodaření i zánik mokřadů způsobují, že i těchto krásných ptáků je stále méně. Doufejme, že i úspěch Ondřeje Pelánka přispěje k jejich ochraně."

Mezi českými fotografy není jméno Pelánek neznámé. Ondřej i jeho otec Martin jsou podle Vermouzka respektovanými fotografy, patří mezi kmenové fotografy České společnosti ornitologické a jejich snímky otiskují významné přírodovědecké magazíny. Loni už Ondřej zvítězil v soutěži ornitologické společnosti, jejímž ústředním tématem byli čápi.

The Wildlife Photographer of the Year je ovšem jiná kategorie. Je nejvýznamnější a nejdéle probíhající soutěží pro fotografy přírody z celého světa. Pořádá ji Natural History Museum v Londýně a BBC Worldwide a jejím účelem je představit nejúžasnější záběry přírodního bohatství naší planety. Odborná porota každoročně vybírá vítěze ve dvou kategoriích - pro dospělé a pro fotografy mladší 17 let.

Autor: Pavel BarochFoto: , Ondřej Pelánek/www.phototrip.cz

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ