Vhodné podmínky
V Česku žije asi 80 rysů, nejvíce jich je v Pošumaví
28.04.2016 20:48
Na území České republiky žije nyní asi 80 rysů. Nejvíce jich je na Šumavě a v Pošumaví, kde nedávno fotopasti zaznamenaly rysí říji. Záběry podle ochranářů svědčí o tom, že krajina ČR poskytuje rysům vhodné podmínky pro trvalý život.
"Před automatickou kamerou Hnutí DUHA umístěnou v Pošumaví se počátkem jara objevila rysice Kristýna se svým nápadníkem, rysím kocourem Fridrichem. Ačkoliv objektiv nezachytil samotný akt páření, je zjevné, co se v těchto týdnech v rysím světě odehrává," uvedli ochránci. Konec zimy a počátek jara je v rysím světě ve znamení námluv a říje.
Obě zvířata dobrovolníci sledují již několik měsíců. Pokud bylo páření úspěšné, Kristýna by mohla mladé porodit na začátku léta, kdy rysice přivádí na svět nejčastěji dvě mláďata.
Podle Jana Piňose z Hnutí DUHA je dobrou zprávou to, že se rysi rozmnožují a trvale vyskytují také mimo Národní parky Šumava a Bavorský les. Rysům se tak daří i na česko-slovenském pomezí v CHKO Beskydy, žije jich tu zhruba deset. Fotopasti dokázaly letos na počátku roku výskyt rysa také v Jizerských horách a zoologové evidují výskyt této kočkovité šelmy i v turisticky rušných Krkonoších. Uplynulá zimní sezóna také potvrdila výskyt rysa v oblasti Nízkého Jeseníku.
Na mapování rysů a dalších druhů velkých šelem se podílí desítky dobrovolníků Rysích a Vlčích hlídek Hnutí DUHA. Uplynulou zimu se jich do terénu vypravilo téměř 600. Desítky fotopastí organizace pořídila a instalovala díky podpoře z grantů z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Monitorují vlky, rysy, medvědy a kočky divoké na Šumavě a širším Pošumaví, Beskydech, Javorníkách, Jeseníkách, Krkonoších, Jizerských, v Krušných a Doupovských horách či na Broumovsku a Kokořínsku.
Rys ostrovid je plachá a samotářsky žijící kočkovitá šelma. Loví menší kopytníky, jako jsou srnci, méně často jeleny, divoká prasata, hlodavce a lišky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je rys chráněným druhem a je klasifikován jako silně ohrožený.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.