Soukromý chovatel
V JAR skončila kontroverzní aukce rohů nosorožců
26.08.2017 11:55
V Jihoafrické republice v sobotu skončila třídenní internetová aukce rohů nosorožců. Výsledky kontroverzní dražby organizátoři zatím nezveřejnili. Největší světový soukromý chovatel nosorožců John Hume navzdory nevoli úřadů a ochránců zvířat nabídl k prodeji 264 rohů.
Zástupce organizátorů slíbil, že o průběhu aukce sdělí bližší informace v pondělí. Registrace mezi dražitele vyšla na 100 tisíc jihoafrických randů, což je v přepočtu téměř 166 tisíc korun.
Úřady se snažily aukci zabránit, Hume ale nakonec získal souhlas soudu. Nyní podle agentury AFP plánuje na příští měsíc další dražbu.
Hume chová kolem 1500 kusů na farmě poblíž Johannesburgu. Tvrdí, že zvířata pravidelně zbavuje rohů, aby byla nezajímavá pro pytláky. Z výtěžku aukce prý pokryje rostoucí náklady na ostrahu svých stád, kterou zajišťují ozbrojené hlídky, vrtulníky a elektrické oplocení.
Podle odpůrců však prodej pouze zvýší poptávku a nosorožce ještě více ohrozí. Většina nosorožců na světě žije v Jihoafrické republice. Ochránci zvířat tvrdí, že pytláci v posledních letech kvůli rohům zabili rekordní počet nosorožců.
Jihoafrický ústavní soud v dubnu zrušil moratorium na vnitrostátní obchod s rohy nosorožců. Světový zákaz obchodu s rohy ohrožených zvířat ale zůstává v platnosti.
O rohy mají zájem především země ve východní Asii, kde z nich podobně jako ze sloních klů vyrábějí většinou šperky, figurky a maličkosti pro turisty. Používají se také v tradiční čínské medicíně a mnozí věří, že představují spolehlivé afrodisiakum.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.