V plzeňské zoo se narodila malá nosorožčí holčička

Relax
2. 2. 2014 09:48
Záběry matky i dcery záhy po porodu.
Záběry matky i dcery záhy po porodu.

V plzeňské zoologické zahradě se v noci na neděli narodilo mládě vzácného nosorožce indického. Pětiletá samice Manjula porodila svého prvního potomka kolem 01.30. Porod i první okamžiky života mláděte mohli lidé sledovat na internetu. Zoo spustila on-line přenos z vnitřní ubikace samice na začátku roku.

"Je to podle všeho samička a maminka i mládě jsou v pořádku. Pavilon nosorožců zůstane veřejnosti v nejbližší době nepřístupný," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. Zájemci mohou sledovat přímý přenos na internetu, návštěvníci zoo uvidí přenos i v pavilonu žiraf. "Pracovníci zoologické zahrady mají obrovskou radost, narození indického nosorožce je jedna z nejvýznamnějších událostí v celé dlouhé historii zoo," uvedl Vobruba.

Plzeňská zoo je jediná, která v současnosti nosorožce indické v Česku chová. Naposledy se v ČR narodilo mládě tohoto druhu v roce 1997 v královédvorské zoo. Plzeň je teprve třetí zahradou v ČR, kde se kdy mládě některého z druhů nosorožců narodilo.

Už od sobotního odpoledne bylo na internetovém přenosu vidět, že samice je neklidná a přechází po ubikaci. Chůzi střídala s krátkým odpočinkem. Porod sledovali zpoza mohutných mříží výběhu chovatelé. Proběhl spontánně a bez jakéhokoliv zásahu lidí. Mládě se vzápětí začalo hýbat a samice jej okamžitě očišťovala. Po několika minutách se malý nosorožec už stavěl na nohy, po deseti až 15 minutách na vratkých končetinách stál a později udělal i první nejisté krůčky. Asi po hodině a půl se mládě pokoušelo od ležící samice poprvé pít.

"Mládě je velice bystré a čilé, od prvních minut života vstává a chodí," řekl Vobruba. Chodí po ubikaci se samicí i samo a prozkoumává okolí. Chovatelé zatím jen odhadují jeho hmotnost - bude v několika desítkách kilogramů. Malá samička už od samice pije.

Narození se očekávalo každým dnem

Pro Manjulu, která se narodila v dubnu 2008 Tierparku v Berlíně, i pro samce Baabua je mládě prvním potomkem. Baabuu, jemuž bude letos deset let, je s váhou 2300 kilogramů největší zvíře v plzeňské zoo.

Samice zabřezla v říjnu 2012. Březost u nosorožců indických trvá až kolem 15 měsíců. Mládě proto chovatelé očekávali každým dnem.

"Manjula nyní váží 1800 kilogramů a je ráda úplně sama, netouží po společnosti ani samečka Baabua, ani ošetřovatelů," řekl na začátku letošního roku Vobruba.

V ČR se už tři indičtí nosorožci narodili v zoo ve Dvoře Králové nad Labem, poslední v roce 1997 samička Nova. V Evropě žije nyní 66 těchto nosorožců ve 24 zahradách. Z nich je 32 mladších deseti let. Pouze sedm těchto zvířat v Evropě se narodilo ve volné přírodě, ostatní již přišli na svět v lidské péči. Loni se v Evropě podařilo odchovat čtyři mláďata - jednoho samce a tři samice. Ohrožený druh přežívá jen ve třech státech v národních parcích a v rezervacích. Celkově čítá světová populace těchto savců kolem 2800 exemplářů.

Plzeňská zoo nosorožce dříve nikdy nechovala. V roce 2010 získala do nových afrických výběhů samici Manjulu a samce Beniho. Na doporučení koordinátora chovu pak v roce 2011 Beniho vyměnila za Baabua ze zoo ve městě Chester v Anglii.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PR/Zoo Plzeň.

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ