V Praze se na ulici pohybovalo 264 chráněných želv

Relax
30. 11. 2017 13:16
Žlevy jsou nyní v záchranných centrech Zoo Praha a Zoo Plzeň.
Žlevy jsou nyní v záchranných centrech Zoo Praha a Zoo Plzeň.

V pražských Štěrboholích se u silnice volně pohybovalo 264 chráněných suchozemských želv zelenavých. Tento druh pochází z jižní Evropy a v Česku se nevyskytuje. Kde se želvy vzaly, není jasné, uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle inspektorů mohly být želvy do ČR přivezeny nelegálně, bez prokázání původu však nešly prodat, tak se jich někdo zbavil. Želvy staré přibližně tři až deset let jsou nyní v záchranných centrech Zoo Praha a Zoo Plzeň.

K nálezu byli inspektoři přivoláni na podnět občanů. Inspektoři želvy postupně posbírali, uhynuly dvě.

"Šlo o druh, který je chráněný úmluvou CITES a ohrožený vyhynutím," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss a dodal, že se na něj ze zákona vztahuje povinnost prokázání původu. Dobrá kondice želv podle něj svědčí o tom, že by mohly pocházet z farmového chovu v některé ze zemí původu.

"Jedna z verzí je, že mohly být do Česka nelegálně přivezeny, bez prokázání původu by však nešly legálně prodat, proto se jich eventuálně mohl někdo zbavit," uvedl Geuss. Mezi chovateli se jeden exemplář želvy zelenavé prodává za zhruba 1500 korun, maloobchodní cena je ale podle ČIŽP vyšší.

Kam budou želvy dále umístěny, rozhodne ministerstvo životního prostředí.

Autor: ČTK Foto: , České inspekce životního prostředí

Další čtení

Jak vybrat venkovní dlažbu, která vydrží roky a dodá prostoru styl

Relax
3. 11. 2025
ilustrační foto

Šálek za 21 tisíc korun. Dubaj má nejdražší kávu na světě

Relax
1. 11. 2025

Nové vydání časopisu Instinkt č. 12/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
6. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ