V zoo Ostrava se narodilo vzácné mládě lemura mongoze

Relax
24. 5. 2017 16:30
Lemur mongoz patří mezi ohrožené druhy zvířat.
Lemur mongoz patří mezi ohrožené druhy zvířat.

Příchod nové samice vzácného madagaskarského lemura loni na podzim znamenal pro chovatele v ostravské zoologické zahradě velkou naději na rozmnožení tohoto kriticky ohroženého druhu. Lemur mongoz je vzácný nejen v přírodě, ale také v chovech v lidské péči. Každé mládě je tak velmi důležité pro zachování tohoto lemura pro příští generace, uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Jedná se o historicky první mládě, které se narodilo nejen v ostravské zoo, ale i v rámci ostatních českých a slovenských zahrad. Matkou mláděte je třináctiletá samice, kterou ostravská zoo získala loni v říjnu ze Zoo Le Pal ve Francii. V minulosti odchovala dvě mláďata, má tedy už dostatečné zkušenosti, aby se podařil odchov i jejího třetího potomka.

Mládě se narodilo 5. dubna.
"Pohlaví mláděte zatím neznáme a nebudeme znát minimálně prvního půl roku. Obě pohlaví se rodí zbarvená jako samice, teprve v šesti až osmi měsících se maska změní podle pohlaví," vysvětlila vrchní chovatelka Jana Kanichová. "Velmi bychom si přáli, aby to byla samička, protože těch je v evropské populaci velký nedostatek." Celková populace v evropských zoologických zahradách čítá méně než padesát jedinců, z nichž je asi 30 samců a 18 samic. Z nich je sestaveno šestnáct chovných párů. Za posledních pět let se však rozmnožily pouze čtyři z nich a z šesti narozených mláďat přežila čtyři.

Do včerejšího dne pobývala lemuří rodina mimo zraky návštěvníků v zázemí na jednom z osmi ostrovů, které byly v areálu ostravské zoo pro lemury postupně vybudovány. Nyní už má přístup na celý ostrov, kde ji mohou pozorovat i trpěliví návštěvníci. Mládě se ještě vozí na těle samice, obtočené kolem jejího pasu, ale už se postupně osměluje a samo objevuje okolní svět. Ostrov s lemury mongoz najdou zájemci pod výběhem žiraf a dalších afrických kopytníků v blízkosti expozice Mokřady.

Lemur mongoz obývá lesy na Madagaskaru a na ostrovech Comoro, kde byl kdysi vysazen. Patří mezi kriticky ohrožené druhy. Hlavní příčinou ohrožení je rychlý úbytek jejich přirozeného prostředí a lov pro maso.

Ostravská zoologická zahrada a desítky dalších evropských zoo se pokoušejí lemury i další ohrožená zvířata zachránit nejen vytvářením co nejživotaschopnějších záložních populací chovem v lidské péči, ale pomáhají i přímo na Madagaskaru. Zoo Ostrava je od roku 2005 členem nevládní organizace AEECL (Asociace pro výzkum a ochranu lemurů), která na Madagaskaru zaštiťuje ochranářské a výzkumné aktivity a napomáhá k záchraně tamních endemických druhů zvířat a rostlin, které se nevyskytují nikde jinde na světě.

Autor: - red -Foto: , Zoo Ostrava/Pavel Vlček,Jana Kanichová

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ