V plzeňské zoologické zahradě se po zimním spánku probudila čtveřice medvědů brtníků. Vzhledem k tomu, že se medvíďata rodí v lednu, prospali všichni svoje narozeniny. Nejstarší z medvědů Pišta je přitom rekordman. Do zoo přijel jako několikaměsíční mládě z Hluboké nad Vltavou. Letos mu bylo 37 let a podle dostupných informací je asi nejstarším hnědým medvědem v zahradách v ČR. Zároveň je nejstarším savcem v plzeňské zoo, řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba. Velikonoční návštěvníci už medvědy venku uvidí.
Letos to bude 20 let, kdy zahrada otevřela tehdy unikátní hektarový lesní výběh s osmi do země zahloubenými medvědími doupaty. Díky přirozenému prostředí lesoparku, připraveným norám i tomu, že chovatelé přestali medvědy v zimě krmit, zvířata už od druhé zimy pravidelně hibernují. Trvá to většinou asi tři měsíce. Délka zimního spánku záleží hlavně na počasí na přelomu února a března, nejdřív se budí nejmladší zvířata. Boucháním do stěn a kovových dveří ubikace se domáhají procházky a probouzejí i starší huňáče. Letos jejich probouzení zbrzdily nedávné mrazy, řekl mluvčí.
V jednu chvíli bylo ve výběhu až sedm medvědů najednou. Nyní ho obývají tři samci a jedna samice. Kromě seniora Pišty žije v zoo ještě jeho o 12 let mladší bratr Miky a také jeho neteř a synovec, večerníčkoví sourozenci Honzík a Eliška, kterým je 15 let. "Pišta je sice stále velmi vitální, má ale také už své stereotypy a má rád svůj klid," řekl Vobruba. V posledních letech je proto ve výběhu oddělený od zbytku tlupy.
Medvědi od podzimu přibývají na váze, a připravují si tak tukové zásoby na zimu. Protože celou zimu nic nekonzumují, ošetřovatelé je na jaře musí krmit opatrně, aby jim nezpůsobili zažívací problémy. Nejdřív tedy dostávají na nastartování metabolismu a pročištění organismu po dlouhém půstu med či vločky, potom se přidají jablka, mrkev a postupně další strava.