Ve dvorské zoo se narodilo mládě damana

Relax
17. 7. 2018 18:00
Naposledy se damani ve dvorském safari parku rozmnožili před šesti lety.
Naposledy se damani ve dvorském safari parku rozmnožili před šesti lety.

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové se narodilo mládě damana skalního. Damani, kteří připomínají většího králíka, jsou nejbližšími příbuznými slonů. Dvorská zoo chová damany od září 2004 a od té doby se jí podařilo odchovat 14 mláďat. Naposledy se zvířata ve dvorském safari parku rozmnožila před šesti lety. Informovala o tom mluvčí zoo Andrea Jiroušová.

V pavilonu Africká savana, který je zaměřený na slony, mohou návštěvníci nyní vidět trojici damanů: dospělý pár se jmény Elf a Kaia a nový přírůstek. Páru se původně narodila mláďata dvě, jedno ale uhynulo. "Pohlaví nového přírůstku zatím neznáme, první preventivní prohlídku provedeme v příštích týdnech. Malého damana je ale možné už nyní pozorovat v expozici, jen občas si zaleze odpočinout do dřevěné boudy," řekla ošetřovatelka Kateřina Bílková.

Naposledy se damani ve dvorském safari parku rozmnožili před šesti lety.

Se slony sbližuje damany to, že mají končetiny zakončené nehtovými kopýtky a chodidla opatřená polštářky. Mají také podobně založený chrup, dva stále dorůstající přední řezáky mají přeměněné na krátké kly vyčnívající z tlamičky. Jako sloni mají mléčné žlázy mezi předními končetinami. Rovněž doba březosti je dlouhá, u damanů osm měsíců, u slonů 24 měsíců. Se slony vykazují i některé podobné znaky na kostře.

Daman skalní může v dospělosti dosáhnout hmotnosti přes pět kilogramů. Žije v koloniích složených z jednotlivých rodin vedenými dominantními samci. Zdržuje se především ve skalách a kamenitých oblastech, kde si staví hnízda nebo využívá opuštěné nory po hrabáčích či surikatách. Pro všechny druhy damanů je společná nízká schopnost teplotní regulace těla, proto se hodně vyhřívají na slunci.

Ve třetihorách byli damani rozšířeni ve více druzích, z nichž některé dosahovaly velikosti divokého prasete. Současnosti se dočkali pouze ti nejpřizpůsobivější jedinci, kteří mají schopnost najít úkryt a stravu tam, kam se konkurující kopytníci nedostanou. Jedním z takových znaků jsou například končetiny uzpůsobené k pohybu po skalách a šplhu díky speciálním žlázám vylučujícím lepkavý sekret v oblasti chodidel a postavení palce na zadních nohou.

Autor: ČTK Foto: , Kateřina Bílková/Safari Park Dvůr Králové/PR

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ