V plzeňské zoo už se od počátku roku narodilo pět mláďat africké antilopy vodušky červené - lečve. Jedno z nich bylo také letošním prvním přírůstkem. Jde o samé samičky. Stádo vodušek v africkém pavilonu zahrady dále tvoří devět dospělých samic, k nimž se v období námluv připojuje krásný dospělý samec, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. Zvířata, která jsou nově v kategorii ohrožených druhů, jsou teď skryta uvnitř pavilonu.
První voduška lečve, sameček, se v Plzni narodila 26. března 2005. "Od té doby už to bylo několik desítek dalších," uvedl Vobruba. V roce 2003 zoo získala jako třetí druh vodušky. "Celý chov byl postaven na importované skupině dvou samců a pěti samic," řekl. V létě sdílejí africký výběh se zebrami a pštrosy. V současnosti jsou v Evropě k vidění přibližně v šedesáti zoo.
Podle kurátorky chovu kopytníků Miroslavy Palacké žije tento poddruh v centrální Zambii v mokřinách kolem řeky Kafue. V posledních 20 letech jeho populace výrazně poklesla. "Důvodem je radikální změna přírodních podmínek způsobených suchem, nemocemi, invazí nepůvodních druhů rostlin a v neposlední řadě intenzivním lovem," uvedl mluvčí. V červené knize ohrožených druhů tak bylo její zařazení změněno z kategorie "zranitelný" na novou kategorii "ohrožený".
Vodušky mají tělo dlouhé 1,3 až 2,4 metru a váží od 70 do 120 kilogramů. Samci jsou tmavší a mají až devadesáticentimetrové spirálovité rohy. Voduška červená žije ve velkých stádech a dožívá se až 15 let.
Do plzeňské zoo loni přišlo přes 481 tisíc lidí. Sedm let starý rekord tak překonala o dvacet tisíc návštěvníků. Zoo pečuje o 1050 druhů, poddruhů, plemen a forem živočichů a zhruba o osm tisíc jedinců, což je podle Vobruby dvojnásobek pražské zoo na třikrát menší ploše.