Zoologická zahrada specializovaná na chameleony, která se chystá v Brně, stále nemá vhodné prostory. Její otevření je v plánu do začátku léta příštího roku. Informoval o tom její zakladatel Libor Červínek. Návštěvníci zpočátku uvidí až 50 ještěrů 14 druhů. V budoucnu by se jejich počet měl zvýšit až na 80 kusů.
Zoo má u brněnského magistrátu zažádáno o prostory v Radnické ulici, kde dříve byla výstava akvarijních rybiček. "Tyto prostory jsme v prvním kole výběrového řízení nezískali, byť jsme byli s nabídkou jediní, stále se o ně však ucházíme. Zároveň ale hledáme prostory i jinde, pokud by nám to v Radnické nevyšlo," uvedl Červínek. Původně bylo v plánu otevření zoo do konce tohoto roku.
Funguje však už poradna pro chovatele ještěrů. "Odpovídáme na dotazy přes telefon i přes sociální síť, denně jde v průměru asi o pět věcí, které řešíme. Poradnu využívají jak začínající chovatelé, tak už i ti zkušenější," řekl Červínek.
Projekt ChamiZOO Červínek před časem založil spolu se dvěma kamarády. Zpočátku by mělo být k vidění asi 14 druhů chameleonů, tedy asi 40 až 50 ještěrů, které Červínek a jeho kamarádi chovají. Do budoucna se počítá až s 25 druhy a zhruba 80 ještěry.
"Chameleony chovám s přestávkou už od mládí. Navštívil jsme krokodýlí zoo, papouščí zoo, tak jsem si řekl, proč nezaložit chameleoní zoo," uvedl už dříve Červínek. I na jednom druhu lze podle něj ukázat zájemcům celou řadu odlišností a zajímavostí. Od chameleonů obrovských, kteří mohou dorůstat 70 a více centimetrů, až po chameleony se třemi rohy.
Peníze do projektu zatím plynou z vlastních zdrojů nadšenců. Zájemci ale mohou přispět na transparentní účet ChamiZOO. Funguje i funshop, kde se dají pořídit upomínkové předměty.
Chameleoni jsou známí tím, že dokážou měnit barvu těla. Žijí v Africe, především na Madagaskaru, ale také v jižní části Evropy nebo v Indii. Domovem jsou jim pouště a polopouště, savany, nížinné i horské deštné lesy. Většina druhů žije na stromech a vysokých keřích. Druhů chameleona je asi 150.