Na přelomu revolučních změn v Československu dělal na litvínovské šachtě. A snil o Praze. "Měl jsem dlouhý vlasy a štvalo mě, že jsem zasviněnej. Tak jsem našel inzerát, že pražská sázková kancelář Parri hledá vedoucího provozu. O sázení jsem věděl kulový, ale šel jsem do toho." Tak začal příběh Michala Hanáka, hlavního bookmakera sázkové kanceláře Fortuna.
V současnosti je z kluka se zasviněnými vlasy jeden z nejmocnějších mužů českého sportovního sázení. Právě on dohlíží na své podřízené, posvěcuje kurzy, vypočítává pravděpodobnosti. Je zároveň hlavním "nepřítelem" sázejících. "Naše kurzy jsou stanovené na matematický profit 10 procent. V reálu však sázejícím vyplácíme o trošku míň, do kapsy nám spadne přibližně dvacet procent sázek," říká Hanák.
Osmdesát procent vyhrávajících. To je i tak velmi dobré číslo. Zvláště v České "sázkařské" republice, kde je hra o peníze mimořádně milovaná. Odhaduje se, že minimálně milion lidí si alespoň jednou v roce vsadí na sport. Poslední údaj (2010): Češi v kurzových sázeních utratili 7,7 miliardy. "Je to o umění. Pokud máš dobrý informace a nebojíš se vsázet větší peníze, dá se tím slušně živit," říká TÝDNU profesionální sázkař, který si přeje být vedený pod přezdívkou Sergej - mediální prezentace skutečného jména by mu prý dělala jen problémy.
* Jak vypadá život profesionálního sázkaře?
* Jaké jsou strategie pro to, stát se úspěšným?
* Kdo se může stát bookmakerem a jaký bude mít plat?
* Dá se vsadit jeden zápas za milion korun?
* Jaká je nejvyšší výhra v historii českého sportovního sázení?
* Jak se pozná ovlivněný zápas kvůli sázce? A jak jej ovlivnit?
Odpovědi na tyto a další otázky vám přinese nové vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 19. března 2012.