Veliké rozčarování zažívá svět formule 1. Nudné kroužení monopostů připomínající vytrvalostní závody Le Mans nenadchly nikoho. Ani diváky, ani šéfy stájí, ani samotné piloty. Přitom očekávání byla před nedělním startem sezony obrovská. Přehnaně obrovská.
Jenže se nenaplnila a nyní se ze všech stran diskutuje, proč tomu tak bylo. V Bahrajnu došlo ke kombinaci několika faktorů. Dění na trati ovlivnila nová pravidla, zákaz tankování, potřeba šetřit pneumatiky na extrémně hrubém asfaltu a také sám fakt, že šlo o první závod sezony. Jenže co se bude dít, když se bude nuda opakovat?
ČTĚTE TAKÉ: Nuda? Ne, pořád skvělá zábava, říká Schumacher
Nuda v Bahrajnu, šesté místo pro Schumachera
Zástupci předních týmů začali volat hned po závodě na adresu Mezinárodní automobilové federace FIA: „Udělejte s tím něco." Mají strach, že čerstvě nabytá pozornost, které se formuli 1 díky návratu Michaela Schumachera dostalo, bude zase kvůli nudným závodům klesat.
„Formuli 1 hrozí újma, pokud nezareaguje na kritiku ohledně minimální akčnosti otevíracího závodu sezony v Bahrajnu," uvedl pro server autosport.com šéf exekutivy Mercedesu Nick Fry, který teď začne počítat týmy, pro které je okamžité vylepšení show prioritou.
ČTĚTE TAKÉ: První ostrá po letech. Schumacher v kvalifikaci sedmý
Button vs. Hamilton. Zkrotí McLaren rivalitu šampionů?
Formule 1 2010: začíná nejlepší sezona v historii
Technické novinky v F1: závody cisteren i mechaniků
Jistotu bude mít určitě v McLarenu. Jeho šéf Martin Whitmarsh šel ještě dál než Fry a navrhl konkrétní změny. Zavést povinně dvě zastávky v boxech za závod a upravit tvrdost pneumatik cestou maximální přilnavosti. Současné dvě směsi, které dodává Bridgestone, se od sebe moc neliší. Kvůli snižování nákladů jsou dostatečně odolné a tvrdé, ale o to méně přilnavé a nepomáhají k předjíždění.
Daleko do napětí
Okamžité změny by však musely odsouhlasit všechny stáje. Další zásahy například do aerodynamiky monopostů, která není nakloněna předjížděcím manévrům, nejsou v probíhající sezoně možné.
„Technické změny jsou samozřejmě velice obtížné a nákladné, ale musíme nahlížet na obě stránky, na technickou a sportovní. Myslím, že jsme všichni viděli závod, který měl daleko do napětí. Musíme si sednout a domluvit se na tom, co je potřeba udělat," uvedl Fry.
K situaci by se měla postavit čelem i FIA, která je za současný stav spoluodpovědná. Nejednoznačný výklad pravidel přivedl loni například na svět dvojitý difuzor, který už používají všechny týmy. Za zadní částí vozu vytváří aerodynamické prostředí, které nedovoluje soupeřům jet v těsném závěsu a chystat předjížděcí manévr. Difuzor nejde zakázat hned, týmy by musely úplně překopat minimálně zadní část vozu. Zakázán bude až od příští sezony.
Není pravděpodobné, že týmy najdou konsenzus ke změnám už od příštího závodu za 14 dní v Austrálii. Někteří radí ještě pár Velkých cen vyčkat, jak se situace vyvine a zda se jezdci nepřizpůsobí a nezačnou závodit.
Závody jen na papíře
„Chápu ho (Whitmarshe), ale počkejme a uvidíme, jak se budou vyvíjet další závody," radí šéf Ferrari Stefano Domenicali, jehož tým a piloti se podmínkám v Bahrajnu přizpůsobili nejlépe.
Jenže už v Austrálii se může připravit lépe někdo z konkurence. Jak dokázal Vettel, třeba Red Bullu stačí jen vyřešit spolehlivost svých motorů Renault a bude nejrychlejší. Očekávaný souboj čtyř stájí a osmi pilotů o titul se tak hodně rychle může změnit v noční můru. Dojde k němu, ale pouze v rámci šampionátu, nikoliv samotných závodů a dění na trati.
Tam hrozí, že před každou Grand Prix budou karty jasně rozdány podle toho, kdo bude mít na dané podmínky zrovna lepší auto. Skutečný boj se bude odehrávat pouze na papíře s pořadím jezdců, zatímco na trati budou pořád k vidění klasické „vláčky". To ale není důvod, proč zapínat o víkendu televizi. Toho se všichni obávají nejvíce. A Bahrajn vyslal jasné varování.
Foto: ČTK/AP