Majitel Lotusu Gérard Lopez už nebude muset nikomu vysvětlovat, proč se pro tuto sezonu rozhodl angažovat Kimiho Räikkönena, který předtím ve formuli 1 dva roky nezávodil. Sázka na finského pilota byla podle mnohých jeho odpůrců hazard, ale šampion z roku 2007 v Bahrajnu dokázal, že se jeho nový zaměstnavatel rozhodl správně, když mu dal šanci.
Räikkönen jel v neděli v Bahrajnu teprve svůj čtvrtý závod po návratu do šampionátu a už v něm útočil na vítězství. Nakonec se musel spokojit s druhým místem za úřadujícím šampionem Sebastianem Vettelem. Co by za to dal Michael Schumacher, který se vrátil již před více než dvěma lety, ale stupně vítězů jsou mu pořád zapovězené, natož aby bojoval o vítězství.
Přitom oba navrátilci mají letos srovnatelnou techniku, Schumacherův týmový kolega Nico Rosberg už dokázal v předchozím závodě v Číně s mercedesem dokonce zvítězit. I Lotus v Bahrajnu jen dokázal svůj potenciál, o kterém se šuškalo již od zimních testů. Třetím místem ho potvrdil i Finův týmový kolega Sebastien Grosjean.
"Lidé mi říkali, že je to riskantní (angažování Räikkönena). Nelíbilo se mi to, vždyť je to mistr světa, není starý, je v perfektní kondici a bez motivace by se určitě nevracel," řekl Lopez po Bahrajnu pro Autosport. A poslední závod mu dal za pravdu.
Přirozený talent
Räikkönen tak svým letošním návratem dokonale zastínil Schumacherův comeback v roce 2010. Německý pilot se v kokpitu svého vozu trápí pořád, i když v jeho případě už se o návratu hovořit nedá. Spíš o druhé části kariéry, protože od jejího restartu už uplynuly více než kompletní dvě sezony. Proto se dá s klidem konstatovat, že Schumacherův návrat byl propadák, i když úspěchy se ještě dostavit mohou.
Dvaatřicetiletý Fin to ale vzal za úplně jiný konec. Dva roky mimo šampionát, během kterých se bavil v rallye, ho nijak nepoznamenaly. Ačkoliv se mezi tím ve formuli 1 změnilo hodně věcí, Räikkönen se přizpůsobil rychle. "Je to přirozený talent, a to se jen tak neztratí. Jak jste jednou rychlí, jste rychlí pořád. Čekali jsme od něj hodně a v Bahrajnu se naše rozhodnutí jenom potvrdilo," liboval si Lopez.
Oproti tomu Mercedesem dosud hájený Schumacher vypadá, že si pořád neuvědomuje ztrátu svého výsadního postavení, které využíval kdysi ve Ferrari. V - v mnoha ohledech -protekčním týmu měl k dispozici podmínky, o kterých se ostatním ani nesnilo. Bridgestone mu vyráběl pneumatiky na míru, zatímco pro své ostatní klienty měl jenom odpad. Když má teď třiačtyřicetiletý Němec stejné obutí jako všichni ostatní, stěžuje si.
Jeho kritika pneumatik Pirelli a jejich záměrně nízké životnosti byla po Bahrajnu jedním z hlavních témat. Výrobce se proti ní ohradil a nakonec ho nepodržel ani vlastní tým. Podle sportovního šéfa Mercedesu Norberta Hauga dělá Pirelli svou práci dobře a ze Schumachera mluví frustrace.
Ono se ale není čemu divit. Držitel většiny hlavních rekordů formule 1 už zoufale potřebuje velký úspěch. Letos na něj má konečně zaděláno, Mercedes postavil vůz schopný vyhrávat, ale Schumacher má i smůlu na technické problémy. I proto pořád musí odpovídat na to, kdy už konečně něco dokáže. Räikkönen už nemusí.