Stáje <span>požadují schůzku</span> s vedením F1 kvůli novým pravidlům

7. 5. 2009 08:00
Zlobí se hlavně majitelé bohatých stájí.
Zlobí se hlavně majitelé bohatých stájí.
Zlobí se hlavně majitelé bohatých stájí.Asociace stájí formule 1 (FOTA) plánuje mimořádnou schůzku se Světovou radou motorsportu. Nelíbí se jí totiž návrh zavedení volitelného rozpočtového stropu, který má platit od roku 2010. Zástupci stájí se na nutnosti schůzky se šéfy formule 1 shodli na jednání v Londýně. Učinili tak týden poté, co rada zveřejnila seznam úsporných opatření ve formuli 1.

Podle nových pravidel budou mít týmy, které v roce 2010 přistoupí na omezený rozpočet ve výši 40 milionů liber, oproti ostatním větší technologickou svobodu při úpravách vozů. Například neomezené testování v aerodynamickém tunelu, neomezený počet testovacích jízd a motory bez omezení otáček.

ČTĚTE TAKÉ: Tak přece: revoluce v F1. Kdo chce titul, musí vyhrávat

Omezené rozpočty mají také přilákat do formule nové stáje. Zájem už projevil například americký tým USF1 a iSport International, za kterou v sérii GP2 jezdí synovec tragicky zesnulého trojnásobného mistra světa Ayrtona Senny Bruno.

O vstupu do seriálu uvažuje i Aston Martin a společnost Lola, která ve formuli působila od 60. let. V roce 1997 musela odstoupit kvůli finančním problémům, když nebyla schopna konkurovat bohatým týmům jako Ferrari, Benetton, McLaren nebo Williams.

Foto: Reuters
Autor: ČTK

Další čtení

Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavním hostem byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ