Přestupová bitva
Nejdražší nákup ligy i slavná jména. Koho přivedou pražská "S"?
27.06.2017 06:30 Původní zpráva
Sparta pojala přestupové období před nacházející sezonou skutečně velkolepě. Za vítěznou Slavií v minulém ročníku zaostávala o parník, a proto přišel radikální řez: nový trenér z Itálie Andrea Stramaccioni a posily ze zahraničí. Jak na to reaguje Slavia? Ta sází na doplnění kádru velezkušenými zahraničními internacionály. Myslí však i na budoucnost.
Na Letné se začaly věci hýbat velmi rychle. Základním atributem bylo přivést nového trenéra. Hovořilo se dokonce i o Christianu Pannucim, který vyhrál v roce 2000 jako hráč Ligu mistrů s Realem Madrid, nakonec vedení v čele s Křetínským vsadilo na jiného Itala, Andreu Stramaccioniho. Trenér se zkušenostmi z Interu Milán začal okamžitě posilovat, když zadarmo přivedl slovenského gólmana Dúbravku z Liberce a rakouského internacionála Marka Janka z Basileje. Mezi zvučné posily se pak zařadil také další Slovák, Lukáš Štetina z Dukly, a především Vukadin Vukadinović, bosenský střelec Zlína.
Zdaleka nejzvučnější jména ale vedení z Letné teprve chystá. Stramaccioni chce mít široký kádr jak pro ligu, tak pro evropské poháry.
1) Tal Ben Chaim, 27 let, Izrael, Maccabi Tel Aviv
Pravděpodobně nejzvučnější jméno ze všech sparťanských posil. Izraelský tvořivý záložník, který dokáže nastupovat fakticky na jakémkoliv útočném postu. V minulé sezoně se mu střelecky velice dařilo, když dokázal v 29 utkáních vstřelit 15 branek a dalších pět jich připravil. Sparta v něm získala velice silného hráče s bohatými zkušenostmi z reprezentační úrovně. Za Izrael zatím nastoupil do 22 utkání a vstřelil v nich pět branek. Ofenzivně laděný fotbalista dokázal navíc před dvěma lety postoupit i do Ligy mistrů - paradoxně přes Viktorii Plzeň. Sparta za hráče, který hrál i v konkurenčním Hapoelu, zaplatila 2,9 milionů eur, což z Ben Chaima udělalo nejdražšího hráče v historii české ligy.
2) Thomas Heurtaux, 28 let, Francie, Udinese Calcio
Velmi zajímavá akvizice Stramacionniho. Francouzský stoper by však na Letnou přišel zřejmě jen na hostování. Přesto by byl nemírně platný. Osmadvacetiletý stoper se zná se sparťanským trenérem ze společného působení v Udinese ze sezony 2014/2015. Předtím Heurtaux působil v Caenu, kde odehrál během třech sezon 62 utkání. I proto po něm sáhlo italské Udinese, ve kterém působí již od roku 2012 a v italské nejvyšší soutěži má odkopáno 90 utkání, ve kterých vstřelil šest branek. Velice slušná vizitka. Zvlášť s přihlédnutím k faktu, že poslední dvě sezony kvůli zdravotním problémům moc nehrál. Stramaccioniho signál je jasný: získat zkušeného stopera evropských kvalit a vyztužit tak defenzivu Sparty, která byla v loňské sezoně nestabilní. Roční hostování by Křetínského a spol. stálo okolo sto tisíc eur, avšak podobný hráč by Spartě nesmírně prospěl.
3) Srdjan Plavšić, 21 let, Srbsko, Crvena Zvezda Bělehrad
A do třetice cizinec. Po Vukadinovičovi další Balkánec, tentokrát ze Srbska. Oproti Ben Chaimovi a Heurtauxovi se však jedná o podstatně mladšího hráče, který by mohl svůj fotbalový talent ještě rozvíjet. Teprve jedenadvacetiletý krajní záložník je jen 166 centimetrů vysoký a mezi jeho největší přednosti patří mrštnost a rychlá práce s balonem. Jeho otec Petar v mládí hrával profesionálně futsal a Srdjan od něj pochytil techniku s míčem, která je ve futsale a fotbale tolik potřebná. Jako levonohý záložník by mohl hrát ve Spartě na křídle a klub z Letné plánuje ze své kasy poslat do Bělehradu částku okolo jednoho milionu eur. Plavšić vstřelil za Crvenou Zvezdu celkem deset branek v 64 utkáních a je i dvojnásobným srbským reprezentantem.
Šilhavý by v týmu rád viděl zkušené reprezentanty
Slavia měla kvalitnější kádr a Tvrdíkův management by rád přivedl především zvučná jména doplněná talentovanými fotbalisty z Česka. Jaroslav Šilhavý by mohl mít k dispozici opravdu velice zkušený kádr.
1) Halil Altintop, 34 let, Turecko, Augsburg
Přestup velice známého tureckého reprezentanta by byl skutečně velkou bombou nejen z hlediska kvality tohoto hráče, ale i reklamy pro českou ligu. Vždyť Altintop hrával za takové týmy, jako je Kaiserslautern nebo Schalke 04. Není sice tak známý jako jeho identické dvojče Hamit, který hrával za Bayern či Real Madrid, ale kvality má na českou ligu velké. Rodák z Gelsenkirchenu může hrát v útoku stejně jako na postu ofenzivního záložníka. Gólově nejúspěšnější angažmá zažil v Kaiserslauternu, kde dokázal vstřelit v 91 utkáních 28 branek.
Fanoušci německé kopané si ho ale budou jistě pamatovat i z působení v Augsburgu, odkud by měl do Edenu zamířit. Tam se stal fakticky klubovou ikonou posledních let. Tým na něj nesmírně sázel, od roku 2013 tam Altintop odehrál 115 utkání a vstřelil 20 branek. V turecké reprezentaci dlouho patřil mezi lídry, v roce 2011 však ukončil reprezentační kariéru s bilancí 38 utkání, osm branek.
2) Ruslan Rotaň, 35 let, Ukrajina, Dněpr Dněpropetrovsk
Další velice zkušený internacionál, ukrajinský fotbalista Ruslan Rotaň, který celou svou kariéru strávil ve své domovině. Zkušeností má na rozdávání, vždyť Ukrajinu reprezentuje od roku 2003! To je skutečně skvělá vizitka, 88 utkání v reprezentaci je opravdu fantastické číslo. V Dněpropetrovsku působil nejprve v letech 1999 až 2005, poté přestoupil do Dynama Kyjev, kde strávil tři roky. Pak se ovšem stěhoval zpátky do Dněpru, kde působí až do současnosti.
S Dněpropetrovskem zažil stoprocentně největší úspěch před dvěma lety, když ukrajinský klub hrál finále Evropské ligy proti Seville a prohrál jen velice těsným výsledkem 2:3. Rotan odehrál celý zápas a dokonce ve finále vstřelil vyrovnávací branku na 2:2. Velmi dobře se s ním zná další posila Slavie, brankář Jan Laštůvka, který celé finálové utkání sledoval z lavičky jako brankářská dvojka Dněpru. Rotaň by tak byl určitou alternativou za Jevgenije Konopljanku (s kterým v Dněpru také hrál), z jehož přestupu do Slavie sešlo. Rotaň hrál na mistrovství světa 2006 i Euru 2012, které Ukrajina pořádala společně s Polskem.
3) Stanislav Lobotka, Slovensko, Nordsjealland
Na rozdíl od dvou zvučných jmen je tato možná posila Slavie sázkou na roky budoucí. Dvaadvacetiletý Lobotka zazářil na mistrovství Evropy hráčů do 21 let v týmu Pavla Hapala. Slováci sice smolně nepostoupili do semifinále, ovšem výkony některých fotbalistů, mezi něž patřil i Lobotka, skauty nadchly. Na Slovensku je jméno mladého záložníka známé. V roce 2013 hostoval v akademii Ajaxu Amsterdam z Trenčína, odkud se následně v roce 2015 stěhoval do Nordsjeallandu.
Mimochodem, Lobotka proslul po příchodu do Ajaxu svým interview v angličtině, které se stalo na Slovensku doslova kultovním. Jeho fráze "this is my sen" a "now it is realita" zná pod Tatrami snad úplně každý.
Pro Slavii by to byla alternativa do zálohy, ovšem vzhledem k velké konkurenci by to Lobotka měl, co se týče základní sestavy, velmi těžké. Z mladých hráčů se do klubu vrací také Tomáš Souček a ten by zřejmě dostal před Lobotkou v sestavě Jaroslava Šilhavého přednost. Lobotka se přesto pro iSport.cz přiznal, že by angažmá ve Slavii rozhodně bral. "To je dobrá adresa. Určitě je něco jiného bojovat v Česku o titul než hrát v Dánsku střed tabulky," prohlásil záložník Nordsjaellandu.
Lobotkovo interview v Ajaxu
4) Daniel Trubač, Česká republika, Hradec Králové
Zde vedení Edenu sází na talentovaného záložníka, jež by se mohl v budoucnosti stát oporou týmu. Trubačovi je teprve devatenáct let, přesto již v sedmnácti letech debutoval v lize za Hradec Králové. Pro české fotbalové experty a trenéry je jeho jméno známé, jelikož již od svých patnácti let nastupuje za mládežnické reprezentace.
Do této chvíle dal za Hradec v lize tři branky, avšak spekulovalo se i o tom, že jeho kariéra nemá takový růst, jaký by mít měla, vzhledem k tomu, že debutoval tak brzy v nejvyšší české soutěži. Letos v březnu na sebe navíc upozornil i tím, že se po prohraném utkání s Jihlavou opil. Trenér Pilný si to tehdy s Trubačem vyříkal a ten opět začal naplno pracovat. "Přijde mi, že si všechno uvědomil. Na tréninku začal šlapat. Věřím, že všem ještě ukáže," byl přesvědčený Pilný v rozhovoru pro iSport.cz letos v březnu. Ve Slavii to však bude mít Trubač velice těžké.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.