Video jako penaltový nástroj. Fotbal ale spravedlivější nebude

5. 3. 2019 06:30
Rozhodčí Pavel Královec během zápasu Bohemians 1905 - Slavia Praha.
Rozhodčí Pavel Královec během zápasu Bohemians 1905 - Slavia Praha.

Celkový počet penalt v dosavadním průběhu sezony české fotbalové ligy je na čísle 68, zbývá pět k dorovnání maxima z ročníku 1994/95. Slavia už překonala sezonní rekord, když sudí nařídil v její prospěch 13 pokutových kopů. To vše po pouhých 23 kolech.

Podobná čísla jen stěží někoho překvapí. Tuzemský fanoušek si zvrhlého trendu "boje o penaltu" mohl poprvé výrazněji všimnout už během letního mistrovství světa v Rusku. Finálový turnaj nabídl 29 pokutových kopů, tedy o jedenáct víc, než bylo dosavadním maximem. A nebyla to chyba jen samotných hráčů.

V hlavní roli bylo pochopitelně video. A je v ní doteď, napříč celou fotbalovou Evropou. Za uplynulý víkend nabídla jen česká liga minimálně tři zápasy, v nichž se dění točilo kolem systému VAR. Liberec-Sparta ve více případech, Ostrava-Zlín při Poznarově úderu loktem do tváře Mešaninova...

Největší vášně pak rozpoutal neuznaný gól Bohemians ve vršovickém derby se Slavií, kdy místo vedení 1:0 svěřenci trenéra Haška naopak prohrávali po nařízené penaltě za faul Krcha na Masopusta. Zatímco muž u videa Miroslav Zelinka s hlavním sudím Pavlem Královcem celý postup obhajovali regulemi, někdejší garant celého projektu videorozhodčího Karel Hrubeš hovořil o chybě. I tento rozpor o něčem svědčí.

Video nic neřeší

Systém VAR by byl přínosem, kdyby pomáhal s rozhodnutím jen v případech zjevného pochybení - to má koneckonců přímo ze své definice v popisu práce. Problém je, že se s ním nakládá úplně jinak. Během utkání je v akci často i několikrát za poločas a stal se z něho hlavní aspekt celé hry, ke kterému se nezřídka upínají naděje týmů, trenérů i fanoušků. Část podstaty fotbalu jako by teď ležela někde úplně jinde.

Video neudělá fotbal spravedlivějším. Sporné situace budou pořád, protože i ze záznamu se dá na některé zákroky, ofsajdy nebo případná provinění proti pravidlům často nahlížet rozdílně. Sobotní utkání španělské ligy mezi Huescou a Sevillou, v němž se od 79. minuty celkem devět minut nehrálo pro konzultace s videem, aby všechny tři sporné a hraniční situace rozhodčí stejně rozsoudil jednou tak a jednou tak, může sloužit jako exemplární příklad.

Nejednoznačnost některých situací zkrátka zůstává i při zpětném přehrání ze záznamu. Zásah videorozhodčího tím pádem pomůže jen ve zjevných případech, které ale sudí beztak většinou vyhodnotí správně sami. A pokud ne - pak je tu video.

Smutným faktem prozatím je, že systém VAR po ročním působení na českých stadionech nevyřešil obecně vzato zhola nic. Pouze zpomalil a znepřehlednil hru pro diváky, ale i samotné hráče a trenéry.  Ze zápasů vysál radostné emoce, slavit gól si dnes bez alespoň chvilkových pochybností snad už ani nikdo nedovolí. Rozhodčím se nespílá kvůli verdiktům, ale pro změnu za to, že nezkontrolovali záznam.

A že alespoň padá víc gólů, což je atraktivnější pro diváky? Omyl. Nepadá víc gólů, padá víc gólů z penalt. A to je pořádný rozdíl. Už proto, že to vede jen k dalším dohadům a debatám.

Autor: Vít MoravecFoto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Počet zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni znásobil. Hrozí i smrt

Domácí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ