Slavia si už rok užívá splněný sen. Stadion v Edenu stojí bez jednoho dne dvanáct měsíců a zatím působí jako sladký bonbonek v ústech červenobílých fotbalistů a jejich fanoušků. Avšak má i své problémy a neobjasněná zauzlení.
Vršovický stadion, jehož stavba stála kolem jedné miliardy korun, se stal výsostnou tvrzí, v níž slávisté úspěšně čelí různorodým nájezdníkům. Edenská suverenita se projevuje především při ligových zápasech - žádný český klub na slávistické půdě ještě nevyhrál.
Eden je parádně uzavřeným stánkem, architektonicky hozeným do anglicky „řvavého" stylu - akustika je jedinečná, díky čemuž se atmosféra při zápasech blíží západoevropské hlučnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Slavia naštvala fanoušky. Zdražila lístky do Edenu
Slavia má po pětadvacátém kole průměr 11 661 diváků na zápas, což je suverénně nejvyšší číslo v lize. Strahovská prázdnota se stala už jen černou vzpomínkou.
Eden rovněž zvládl dva velké chuligánské testy - díky přísným bezpečnostním opatřením se zápasy proti Ostravě a Spartě staly fotbalovou oázou bez větších problémů.
Kromě fotbalových zápasů uspořádal vršovický stánek několik hudebních koncertů, které stvrdily multifunkční možnosti areálu. Na první pohled vše ideálně klape.
Kolaudace, pohledávky...
Jenže. Jsou tu i problémy, které v naleštěné modernitě zapadají do nenápadných zákoutí. Tak třeba - Eden rok po otevření stále nebyl zkolaudovaný a jel ve zkušebním provozu. Hlavní problémem pro hygieniky, kteří kolaudaci pravidelně odsunovali, byl hluk. V definitivě to znamená, že se žádná akce nesměla přetáhnout do času po desáté hodině večerní.
Nejasnosti panují rovněž kolem společnosti E Side, investora stadionu. Tato firma byla založena jako dceřiná společnost dřívějšího vlastníka, britské investiční skupiny ENIC, a měla kopírovat akcionářskou strukturu Slavie.
To už v současné době neplatí. ENIC už nemá ve Slavii majoritu a také ve struktuře E Side došlo k nespecifikovaným změnám. Kdo za firmou, která nese miliardovou zodpovědnost, stojí? Nikdo neví, akcie investora zůstávají v anonymitě. A to nahrává spekulacím, ze zákulisí prosakují různá jména (Tomáš Chrenek, Stanislav Gross...).
E Side navíc trpí zvláštní úchylkou - občas nezaplatí nějaký ten závazek. V minulosti jej formou veřejných inzerátů konfrontovala třeba projektantská firma Arcadis, jež hledala další věřitele, aby mohli společně podat insolvenční návrh - E Side dlužil společnosti skoro dva miliony korun. Až po mediálním roztroušení problému E Side dluh uhradil.
Podobným způsobem se dostala ven další pohledávka - společnost Moravia Energo (na kšeftování s jejími akciemi mimochodem vydělal Stanislav Gross) pohrozila v listopadu minulého roku majiteli Edenu, že pokud nesplatí dluh 2,5 milionu za elektřinu, vypne světla při zápase Poháru UEFA s Aston Villou. Hrozba zafungovala, E Side zaplatil.
Synot za "deset"
Některým fanouškům také vadí, že Eden nese oficiální název Synot Tip Arena, což odporuje tradicionalistickému základu vršovického prostoru. E Side inkasuje za tuto reklamu kolem deseti milionů korun.
Rovněž sám stadion má mouchy. Z druhé strany ulice Bělocerkevská, z prostor tréninkového areálu, nevypadá příliš „sexy". Není obložený laminátem simulujícím dřevo tak jako zepředu, má jen cihlovitý základ. Okolí i areál sužuje nedostatek parkovacích míst. A třeba vevnitř, v sektoru hostů, je výsledková obrazovka příliš nízko a nevidí přes ni na trávník přibližně dvě stě lidí, kteří sedí u střechy...
Foto: Robert Sedmík