<span>Fotbalová korupce</span> po česku: Synot, Horník a spol.

23. 3. 2010 07:00
Hlavní postava korupční aféry v roce 2004 Ivan Horník.
Hlavní postava korupční aféry v roce 2004 Ivan Horník.

Hlavní postava korupční aféry v roce 2004 Ivan Horník.Českým fotbalem otřásá opět korupční skandál. Olomoučtí fotbalisté údajně zaplatili hráčům Bohemians Praha 300 tisíc korun, aby si "zajistili" vítězství v posledním kole minulého ročníku a díky tomu se dostali do předkola Evropské ligy. Na veřejnost se skandál dostal šest let po zveřejnění největší korupční aféry v čele s Ivanem Horníkem.

PŘÍPAD SYNOT

Největší korupční skandál v českém fotbale vypukl v roce 2004. Tehdy na konci dubna policie na základě předchozích telefonních odposlechů zadržela u čerpací stanice na Vyškovsku sportovního ředitele Synotu Jaroslava Hastíka a rozhodčího Stanislava Hrušku.

ČTĚTE TAKÉ: Kubíček o korupci: Pan Kapr mi nic nedokáže
                       Podivná korupční technologie podle Bohemians
                      Korupce v lize. Olomouc prý podplatila Střížkov

Hastík byl obviněn z korupce a Hruška z přijímání úplatku za ovlivnění jednoho z utkání ve prospěch Synotu. Následovala obvinění majitele klubu Iva Valenty, dalšího funkcionáře Igora Štefanka a šesti sudích - Václava Zejdy, Jaromíra Hlaváče, Eduarda Cichého, Petra Řehoře, Josefa Dvořáčka a Bohuslava Krátkého.

Obžalovaní nakonec dostali peněžité tresty v rozmezí od 50 000 do 300 000 korun a zákaz činnosti ve fotbale od tří do pěti let. Klub byl potrestán pokutou půl milionu korun a odečtením 12 bodů. Případ se nakonec dostal až před Nejvyšší soud, kam podalo dovolání devět z deseti odsouzených.

PŘÍPAD ŽIŽKOV A HORNÍK

Ve stejné době se rozjelo vyšetřování aféry, ve které hrál hlavní roli Ivan Horník. Bývalý sportovní ředitel Viktorie Žižkov dostal sedm měsíců vězení s podmíněným odkladem na pět let, pokutu 900 000 korun a zákaz činnosti na deset let.

Další skupina obviněných obdržela podmíněné tresty od deseti do čtrnácti měsíců, pokuty od 30 000 do 150 000 korun a zákazy činnosti od tří do pěti let. Klub byl potrestán pokutou půl milionu korun a odečtením 12 bodů.

PŘÍPAD LIBEREC - ZLÍN

Údajná korupce se vyšetřovala i kvůli podezření na zmanipulovaný prvoligový zápas mezi fotbalovými kluby Slovan Liberec a Tescoma Zlín.

František Mysliveček je v současné době sportovním ředitelem Plzně.V roce 2004 byli bývalý sportovní ředitel Slovanu František Mysliveček, rozhodčí Zejda a delegát Christos Čanaklis zproštěni obžaloby.

Disciplinární komise ČMFS na základě vlastního vyšetřování Liberci udělila půlmilionovou pokutu a odebrala mu šest bodů. Mysliveček dostal dvouletý zákaz činnosti ve fotbale a pokutu 100 000 korun. Trest už mu však vypršel a v současnosti působí jako sportovní ředitel v jiném prvoligovém klubu - Viktorii Plzeň.

PŘÍPAD OPAVA

Podmíněné tresty od pěti do sedmi měsíců, pokuty do 150 000 korun a zákazy činnosti uložil soud za korupci sportovnímu manažerovi SFC Opava Gustavu Santariusovi a rozhodčímu Zejdovi. Klub zaplatil půlmilionovou pokutu a bylo mu odečteno šest bodů.

Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Šlo o minuty. Hasiči z přehřátého výtahu vyprošťovali matku s dítětem

Domácí
2. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajina si po pozastavení dodávek zbraní předvolala velvyslance USA

Zahraničí
2. 7. 2025
Po tropických vedrech přijde psí počasí (ilustrační foto)

Vedro ve čtvrtek utnou bouřky s přívalovým deštěm a silným větrem

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ