Inovátor o videosudích: Všichni říkají, že je to dobré
12.05.2009 07:00

"Když vidím, jak se kupí chybné výroky na konci sezony v zápasech, v nichž jde o všechno, tak nějak nemůžu pochopit, proč se vrcholné fotbalové orgány novým metodám a třeba používání videa pořád tolik brání. Vždyť video by vyřešilo spoustu situací," řekl Henn.
ČTĚTE TAKÉ: Novinky pro rozhodčí: sídlo v píšťalce, virtuální realita
Pětatřicetiletý Henn v České republice projekt pojmenovaný Mezinárodní virtuální škola pro rozhodčí představil už na začátku března a veřejně jej podpořili třeba předseda komise rozhodčích Luděk Macela, generální ředitel pražské Slavie Petr Doležal, trenér Stanislav Levý nebo brankář Petr Čech.

Ten tak "nahrál" Hennovi, který si také při sledování výše zmíněného utkání prý v duchu pohrával s myšlenkou, jak by se zápas mohl vyvíjet, kdyby nejistý rozhodčí Övrebö z Norska využil při situacích v pokutovém území Barcelony konzultaci s videorozhodčím.
"Překvapilo mě, jak špatným způsobem se dá tak exponovaný zápas odřídit. Přitom kdyby si ten rozhodčí mohl pomoci videorozhodčím, mohlo to být úplně jasné a nikdo by nebyl poškozený. A zápas by nijak nebyl narušený, konzultace by pokaždé zabrala jen pár vteřin," líčil Henn.
Nad svým převratným projektem strávil stovky hodin, na webových stránkách www.ivsr.cz je představil i široké veřejnosti. Bývalý aktivní rozhodčí chce, aby se výrazně zkvalitnila příprava arbitrů s tím, že by mohli využívat virtuální realitu.
Henn rozeslal dva tisíce mejlů
Henn s předním výrobcem světových počítačových her už dokonce debatoval na téma, zda by rozhodčí se speciálními trojrozměrnými brýlemi mohli vstoupit do virtuálních zápasů promítaných ve speciálním studiu a tam tříbit cit pro sporné situace. Zavedení videa nebo lepších komunikačních zařízení pro rozhodčí jsou tak jenom jedny z mnoha Hennových návrhů, z nichž některé si už nechal i patentovat.

Henn však obeslal i významná zahraniční média. "Bylo to dva tisíce mejlů, neposlal jsem to snad jen na vesmírnou stanici," žertoval Henn. "Kluby i veřejnost ale musí vědět, že existuje nějaká alternativa, jak rozhodčím pomáhat v jejich vývoji i zápasech samotných," vysvětlil Henn, kterému prý chodí řada pozitivních reakcí.
Žádná negativní reakce
"Žádná nebyla negativní, všichni říkají, že to je dobré. Ale samozřejmě se také ptají, kdo to všechno zaplatí, protože by to samozřejmě bylo dost nákladné," uvedl Henn. Ten už v březnu měl vycestovat i na kongres UEFA do Kodaně, kde měl vrcholné funkcionáře seznámit se svým plánem, ale nakonec ze všeho sešlo. "Byl to volební kongres, nebyl tam prostor na cokoliv jiného," litoval Henn.
Nyní ze všeho nejvíc potřebuje, aby se jeho projektem začaly seriózně zabývat FIFA a UEFA. Pokud by se o významné fotbalové instituce Henn mohl opřít, jeho vize by okamžitě dostaly reálnější obrysy a z grantových programů by hlavně mohl čerpat i finance.
"Důležité je, aby se za mě postavil i domácí svaz s výkonným výborem a FIFA i UEFA o mém projektu informovaly oficiální cestou, jinak jsou moje šance mizivé. Před valnou hromadou se ale teď na svazu řeší jiné problémy, takže budu muset počkat až do června a nových voleb. Pak se to možná pohne dopředu," doufal Henn. "Ale pořád doufám, že uspěju. Třeba k používání videa už jednoznačně nazrál čas a fotbal se tomu nemůže bránit."
Foto: ivsr.cz, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.