Jablonečtí fanoušci extremisty nepodporovali, rozhodl soud

Sport
7. 3. 2017 09:39
Fanoušci fotbalového Jablonce.
Fanoušci fotbalového Jablonce.

Státní zastupitelství neuspělo ve snaze o potrestání tří mladých fotbalových fanoušků za vlajku s keltským křížem a nálepky, v nichž obžaloba spatřovala propagaci extremismu. Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání šéfa žalobců Pavla Zemana. Neprokázalo se, že by fanoušci, z nichž dva byli ještě mladiství, skutečně chtěli vyjádřit podporu extremistickému hnutí.

NS připomněl, že u projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka je klíčové prokázat úmysl, a to alespoň nepřímý. "Ne každé použití nacistických symbolů je tak podle tohoto ustanovení trestné. Pachatel musí být veden úmyslem veřejně projevovat sympatie k určitému neonacistickému hnutí," stojí v usnesení. NS rozhodl před časem bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi.

V případě tří fanoušků soudy v Jablonci a Liberci dospěly k závěru, že jejich úmyslem bylo propagovat fotbal, a to způsobem, který odpovídal jejich tehdejší rozumové vyspělosti. Užívali sice symboliku, která často bývá spojována s neonacismem, ale napojení na extremistická hnutí justice nezjistila.

Obžalovaní v letech 2012 a 2013 na dnes už neexistující webové stránky a na facebookový profil Nordic Commando umístili vlajku fanoušků FK Baumit Jablonec s vyobrazením vlka oblečeného v triku s takzvaným keltským křížem na pravém rameni.

Nabízeli také samolepky s křížem a nápisem "Good night left side". Dva obžalovaní vlajku a samolepky navrhli, jeden je nechal vyrobit, všichni tři pak vlajku vyvěšovali na fotbalových zápasech. Keltský kříž je podle odborné literatury někdy užíván v extremistických kruzích jako náhražka za svastiku.

Okresní soud trojici zprostil obžaloby v květnu 2015, ještě týž rok potvrdil verdikt liberecký krajský soud. Šéf žalobců Pavel Zeman v dovolání poukazoval na závěry znalce, který symboliku zkoumal. Podle státního zastupitelství je také nepravděpodobné, že by obžalovaní souhrn symbolů použili nahodile a neuvědoměle.

NS zdůraznil, že se neprokázaly vazby na neonacistické kruhy a že na webu a facebooku se řešil hlavně fotbal. "O nedostatku úmyslu obviněných svědčí také to, že v okamžiku, kdy byli jiným z fanoušků upozorněni na možnou protiprávnost svého jednání, začali podnikat kroky k nápravě tohoto závadového stavu (přelepení symbolu keltského kříže na vlajce, poté její přešití)," stojí v usnesení.

Od ultrapravicového nacionalismu se trojice u soudu výslovně distancovala, ačkoliv mladíci připustili, že k pravicovému smýšlení mají blíže nežli k levici, kterou neuznávají.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ