Jablonečtí fanoušci extremisty nepodporovali, rozhodl soud

Sport
7. 3. 2017 09:39
Fanoušci fotbalového Jablonce.
Fanoušci fotbalového Jablonce.

Státní zastupitelství neuspělo ve snaze o potrestání tří mladých fotbalových fanoušků za vlajku s keltským křížem a nálepky, v nichž obžaloba spatřovala propagaci extremismu. Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání šéfa žalobců Pavla Zemana. Neprokázalo se, že by fanoušci, z nichž dva byli ještě mladiství, skutečně chtěli vyjádřit podporu extremistickému hnutí.

NS připomněl, že u projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka je klíčové prokázat úmysl, a to alespoň nepřímý. "Ne každé použití nacistických symbolů je tak podle tohoto ustanovení trestné. Pachatel musí být veden úmyslem veřejně projevovat sympatie k určitému neonacistickému hnutí," stojí v usnesení. NS rozhodl před časem bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi.

V případě tří fanoušků soudy v Jablonci a Liberci dospěly k závěru, že jejich úmyslem bylo propagovat fotbal, a to způsobem, který odpovídal jejich tehdejší rozumové vyspělosti. Užívali sice symboliku, která často bývá spojována s neonacismem, ale napojení na extremistická hnutí justice nezjistila.

Obžalovaní v letech 2012 a 2013 na dnes už neexistující webové stránky a na facebookový profil Nordic Commando umístili vlajku fanoušků FK Baumit Jablonec s vyobrazením vlka oblečeného v triku s takzvaným keltským křížem na pravém rameni.

Nabízeli také samolepky s křížem a nápisem "Good night left side". Dva obžalovaní vlajku a samolepky navrhli, jeden je nechal vyrobit, všichni tři pak vlajku vyvěšovali na fotbalových zápasech. Keltský kříž je podle odborné literatury někdy užíván v extremistických kruzích jako náhražka za svastiku.

Okresní soud trojici zprostil obžaloby v květnu 2015, ještě týž rok potvrdil verdikt liberecký krajský soud. Šéf žalobců Pavel Zeman v dovolání poukazoval na závěry znalce, který symboliku zkoumal. Podle státního zastupitelství je také nepravděpodobné, že by obžalovaní souhrn symbolů použili nahodile a neuvědoměle.

NS zdůraznil, že se neprokázaly vazby na neonacistické kruhy a že na webu a facebooku se řešil hlavně fotbal. "O nedostatku úmyslu obviněných svědčí také to, že v okamžiku, kdy byli jiným z fanoušků upozorněni na možnou protiprávnost svého jednání, začali podnikat kroky k nápravě tohoto závadového stavu (přelepení symbolu keltského kříže na vlajce, poté její přešití)," stojí v usnesení.

Od ultrapravicového nacionalismu se trojice u soudu výslovně distancovala, ačkoliv mladíci připustili, že k pravicovému smýšlení mají blíže nežli k levici, kterou neuznávají.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Záložník Viktorie Plzeň Pavel Šulc se svou cenou

Záložník Viktorky Pavel Šulc vyhrál v anketě Zlatý míč fotbalistu sezóny

Sport
15. 7. 2025

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ