Jak vzniklo tenisové počítání?

Sport
2. 2. 2007 12:44
bez popisku 1484
bez popisku 1484

„Za stavu 30:15 získává český tenista po krásné výměně další fifteen a vede 40:15.“ Přijde vám tato věta poněkud nelogická? Pokud nejste fanouškem tenisových klání a dokážete anglicky alespoň počítat, nelze se divit. Počítání bodů v tenisu je skutečně značně netradiční. Jak to ale bývá, vysvětlení je jednoduché.

Když někdejší tenisoví činovníci hledali, podle čeho stanovit pravidla pro počítání bodů v zápase, inspirovali se klasickými ručičkovými hodinami. A tak se každý hráč po zahrání vítězného míče pomyslně posouval po čtvrthodinách k vytouženému bodu - tedy 15, 30, 45 -bod. Jenže se přišlo na to, že vyslovit forty-five - tedy čtyřicet pět - je pro rozhodčí zbytečně složité, a tak došlo ke zkrácení na nyní už notoricky známé forty neboli čtyřicet.

Stejně je to s nulou: nepoužívá se slova zero, avšak výrazu výslovností velmi podobnému slovu love. Souvislost s citovou záležitostí v označení nehledejte. Některé zdroje uvádějí, že původ slova vznikl ze spojení playing for love -volně přeloženo hrát za hubičku, pravděpodobněji však jde o zkomoleninu francouzského slova ,l’oeuf‘ znamenající vejce, tedy výrazu, jehož se pro nulu hojně využívá i v baseballu (goose-egg -husí vejce) nebo kriketu (duck’s egg - kachní vejce).

Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Fotbalový klub Bohemians Praha 1905 představil 12. května 2025 budoucí podobu stadionu v Ďolíčku (na vizualizaci).

Bohemians představili nový Ďolíček. Bude mít unikátní východní tribunu

Sport
12. 5. 2025

Slávie neměla nad Spartou vyhrát, mohla to být plichta. Byla tam ruka

Sport
12. 5. 2025

Hokejisté vstoupili do MS výhrou nad Švýcary 5:4 v prodloužení, rozhodl Červenka

Sport
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ