Na každý domácí zápas české fotbalové reprezentace se Antonín Panenka i další členové Nadace fotbalových internacionálů mohou jít podívat díky lístkům, které dostávají od Fotbalové asociace České republiky. Tentokrát měli na zápas s Německem smůlu. "Vždycky jsme lístky měli," postěžoval si. "Vstupenky pro internacionály byly," zní ze fotbalové asociace.
Předseda Nadace fotbalových internacionálů a střelec památného bělehradského gólu Antonín Panenka ví, že o zápas s německými mistry světa je ve fotbalovém prostředí velký zájem. Jako vždy, když hrála v Praze česká reprezentace, očekával, že on i jeho fotbaloví přátelé z nadace se budou moct jít na utkání podívat.
"Vždycky jsme dostávali lístky pro bývalé hráče. Tentokrát jsme z úsporných důvodů nedostali nic, svaz nám to odůvodnil tím, že lístky chce prodat, aby měl větší tržbu. Na některé zápasy jsme chtěli víc, na některé míň. Ale i když je to výjimečná situace, tak to, že by třicet lístků mělo zachránit kasu fotbalového svazu, to mi nějak neštymuje," vysvětlil Antonín Panenka.
Proč výjimečná situace? Svaz ve svém prohlášení vysvětluje, že vzhledem k finančním problémům souvisejícím se státními dotacemi si i zaměstnanci FAČR, členové realizačního týmu české reprezentace i někteří hráči museli hradit vstupenky na kvalifikační zápas sami.
"Oddělení komunikace se v uplynulých týdnech snažilo fotbalovým internacionálům situaci vysvětlit. Navíc jsme doufali, že nás podpoří a výjimečně si lístky na zápas s Německem koupí na vlastní náklady," vysvětlil tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.
Věnované vstupenky
Jenže členové nadace by si podle jejího předsedy zasloužili citlivější zacházení. Zvlášť když se jedná o fotbalisty, kteří svými výkony reprezentovali Českou republiky po celém světě. "Ty lístky jsou pro hráče, kteří napsali historii fotbalu, kvůli které tam dneska všichni pracují. Je to odměna pro starší hráče. Jsou rádi, že si na ně někdo vzpomene a že tím fotbalem mohou žít," vysvětlil Panenka. A vysvětlení o nákupu lístků nepovažuje za dostatečné.
"Je pravda, že současní reprezentanti si taky některé lístky kupovali sami, ale ti berou milion měsíčně. Hráči z naší nadace, o kterých se bavíme, ale nemají ani na léky," zdůraznil bývalý hráč pražských Bohemians, Rapidu Vídeň i národního týmu.
Najít kompromis se snažili i na fotbalovém svazu, podle kterého si internacionálové lístky zaslouží. Jenže pět lístků, které místopředseda Roman Berbr na své náklady koupil, rozhodně nemohly pokrýt poptávku, která po vstupenkách byla.
"Lístky pro pětici, v níž byl i pan Panenka, se mohly vyzvednout v sídle FAČR nebo těsně před utkáním přímo v Edenu, k tomu ale nedošlo. My jsme komunikovali se synem, tedy Tomášem Panenkou, a snažili jsme se dovolat i panu Antonínu Panenkovi, ale Tomáš Panenka nám sdělil, že o lístky už v tu chvíli nebyl zájem," zní oficiální vyjádření fotbalové asociace s tím, že v přístupu k internacionálům se nic nemění a další lístky už standardně budou.
"Nabídku od Berbra jsme neakceptovali, když jsem dopředu věděl, že lístky nejsou, tak už jsem si udělal jiný program. Kdybych dostal lístek jenom já nebo pan Dobiaš a ostatní nic? To by taky nebylo dobré. Navíc já bych chtěl vidět mistry světa, a ne San Marino," usmíval se hořce Panenka v narážce na to, že od příštího kvalifikačního zápasu už by se zase mělo vše vrátit do normálu.
Víc než to ale předseda Nadace fotbalových internacionálů udělat nemůže. Přesto přese všechno necítí k FAČR zášť, vidí spíše zbytečný problém, který by se příště nemusel opakovat. "Stalo se, svět se samozřejmě nezboří. Ale všichni kluci se divili, proč jako na ten fotbal nemůžeme jít? Zklamání bylo vidět, ale vědu z toho neděláme. Snad se to příště bude řešit jinak. Je to taková zbytečná věc, potřeba se z ní ponaučit, aby se to příště nestalo," dodal na závěr.