Průzkum: volbu trenéra by teď <span>vyhrál Chovanec</span>

9. 7. 2008 09:30
bez popisku 78669
bez popisku 78669
Favorit čtyř členů výkonného výboru - Jozef Chovanec.

Kdo se stane trenérem české fotbalové reprezentace? Rozhodnuto by mělo být 17. července, kdy se sejde třináctičlenný výkonný výbor fotbalového svazu. Z ankety agentury ČTK vyplývá, že favoritem volby je Jozef Chovanec. Pro jeho zvolení jsou už nyní čtyři členové výboru.

Většina členů výboru však stále zdaleka nemá jasno v tom, zda při volbě trenéra reprezentace zvedne ruku pro další z kandidátů, tedy Petra Radu či Němce Klause Toppmöllera.

Z ankety vyplynulo, že žádný z oslovených neupřednostňuje variantu se zahraničním koučem, nikdo veřejně nepodpořil ani Radu. To tím pádem devět dní před volbou favorizuje Chovance, k jehož zvolení se už nyní veřejně kloní čtyři členové výkonného výboru.

Trojice adeptů figuruje na seznamu odstupujícího reprezentačního manažera a svazového místopředsedy Vlastimila Košťála, který má za úkol Brücknerova nástupce navrhnout. Dříve se svazové vedení přiklánělo k Ivanu Haškovi, který však národní tým trénovat odmítl.

Jak by teď hlasovala fotbalová vláda 

V anketě agentury ČTK odpovídali členové výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu:

 

MokrýPavel Mokrý - názor tají, upřednostňuje českého trenéra

 

KošťálVlastimil Košťál - ?, čeká ho jednání s Toppmöllerem

 

VacekJaroslav Vacek - nerozhodnutý

 

KubíčekJiří Kubíček - Chovanec

VotíkRostislav Votík - nerozhodnutý, čeká na uvedení koncepcí trenérů

 

KučeraDalibor Kučera - nehodlá hlasovat ani pro jednoho z kandidátů

 

BlažejVladimír Blažej - Chovanec

 

HaškovecMilan Haškovec - Chovanec

 

ChválaVáclav Chvála - nerozhodnutý, čeká na schůzku a podklady od Košťála

 

VrzáčekMiroslav Vrzáček - nerozhodnutý, kloní se k Chovancovi

HrdličkaFrantišek Hrdlička - nerozhodnutý, čeká na uvedení koncepcí trenérů

StarkaJaroslav Starka - nerozhodnutý, čeká na uvedení koncepcí trenérů

BelakRadek Bělák - nerozhodnutý

Agentuře ČTK se nepodařilo kontaktovat pouze Košťála, který ale bude návrh předkládat, takže se dá očekávat, že před další schůzkou s Toppmöllerem zatím nebude odkrývat karty.

Ze zbylých dvanácti vyjádření se však dá vysledovat, že mírně navrch má Chovanec, současný sportovní ředitel Sparty Praha, který reprezentaci vedl už před Brücknerovou érou. K jeho zvolení se přiklánějí Jiří Kubíček, Vladimír Blažej, Milan Haškovec a také Miroslav Vrzáček, i když on prý zcela jasno o své volbě nemá.

Proč by měl být Chovanec Brücknerovým nástupcem?

"Toppmöller nezná české prostředí, Rada je podle místopředsedy Košťála slabý," uvedl Jiří Kubíček, který ještě před několika dny zkusil vyvolat snahu o oslovení Brücknera. Podle Haškovce by angažování Toppmöllera bylo pro svaz zase velkou ekonomickou zátěží. "Ale bez ohledu na to si myslím, že z mého pohledu je v současné době nejlepší volbou pan Chovanec," poznamenal Haškovec.

Pro Blažeje jsou také Rada s Toppmöllerem "neprůchodní". "Chovanec má zkušenosti z dřívějška a snad se poučil z minulých chyb. Proto bych v tomto případě zvedl ruku pro něho," vysvětlil Blažej. Vrzáček také asi Chovance podpoří, byť je stále na pochybách. "Z těch tří kandidátů to je asi nejlepší možnost, i když to úplně pravé ořechové to pro mě také není. Vnitřně stoprocentně prostě nejsem přesvědčen ani o jednom," řekl Vrzáček, který ale má jasno v tom, že by novým koučem měl být Čech a ne cizinec.

Ten samý názor má i předseda svazu Pavel Mokrý, byť nesdělil, který kandidát je mu nejbližší. Svůj názor přednese až 17. července před celým výkonným výborem.

 "Navíc to není jen o těchto třech jménech, za více než týden se můžou objevit i jiné varianty, i když nějaké jméno už v hlavě mám. Řeknu jen to, že se přikláním k tomu, aby reprezentaci vedl český trenér. Do prvního přípravného utkání (20. srpna ve Wembley proti Anglii) i kvalifikace zbývá dost málo času, což by bylo pro cizince asi dost složité," přemítal Mokrý.

Pro "českou" variantu by se mohl klonit z pragmatických důvodů i místopředseda svazu a "ministr fotbalových financí" Jaroslav Vacek, i když zatím o tom nahlas nemluví. "Rozhodnut nejsem, stále čekáme, jak se celá věc vyvine. Třeba přibude ještě nějaké nové jméno," řekl Vacek.

Jedním z nerozhodnutých členů je i Jaroslav StarkaJaroslav Starka opakovaně tvrdí, že o jmenování reprezentačního trenéra by měl rozhodovat pouze předseda a jeho místopředsedové. "Podle mě moc nepřísluší zástupcům z ligy, a stejně tak z krajů, aby rozhodovali o této funkci. Ale pokud už to tak musí být, tak očekávám vize, s nimiž všichni kandidáti přijdou. Až si je přečtu, pak se rozhodnu," tvrdí příbramský boss.

Hrozí, že nikdo nezíská nadpoloviční většinu

Na vážkách zůstává i dalších pět oslovených. To vyvolává obavy, zda některý z kandidátů získá potřebnou nadpoloviční většinu sedmi hlasů. Někteří členové výboru jsou dokonce připraveni zdržet se hlasování.

"Dokud nebudu znát vize, představy a filozofii jednotlivých kandidátů, nebudu hlasovat pro nikoho. Od každého bych totiž rád slyšel, co má s reprezentací za plány, jaké má názory na fotbal. Nemůžeme přijít na výkonný výbor a zvednout ruce pro nějaké jméno bez důkladného seznámení s kandidátem," nepřímo potvrdil Starkův názor i ředitel teplického klubu František Hrdlička.

Podobně hovořil i Václav Chvála, šéf pražského fotbalu. "Nejprve se chci sejít s panem Košťálem, aby mi situaci ohledně všech kandidátů osvětlil. Nebylo by tedy ode mě teď fér, abych se bez důkladné znalosti vyjadřoval k tomu, koho podpořím. Nechci být jako Kubíček, který nejprve volá po Zemanovi, pak chce Brücknera a nakonec se přikloní pro Chovance," prohlásil Chvála.

Rostislav Votík by se také rád seznámil se záměry oslovených kandidátů. "Proto bych od stolu nerad říkal, koho budu volit. Nejprve musíme získat důkladné informace," podotkl vyhýbavě Votík, jenž byl ale dříve připravený podpořit Radu.

Radikálnější názor mají Radek Bělák s Daliborem Kučerou. Pro ně ani jeden z tria možných trenérů není vhodnou variantou. "Zatím nechci zvedat ruku pro nikoho. Počkám až do 17. července. Třeba budou do té doby ještě další kandidáti. Situace se totiž stále mění," řekl Bělák a Kučera si posteskl, že výbor má zúžený manévrovací prostor. "Manažer Košťál zaspal dobu a vybíráme z toho, co zbylo. Rada byl u neúspěchu na mistrovství Evropy, Chovanec dlouho netrénoval. Trenér měl být z českých zdrojů, ale nevím, zda by tito dva měli autoritu. Na Toppmöllera zase nebudeme mít peníze, takže nehlasuju pro nikoho," dodal kriticky Kučera.

Foto: Robert Sedmik, archiv

Další čtení

ilustrační foto

Papež Lev XIV. se rozhodl zůstat na sociálních sítích, oznámil Vatikán

Zahraničí
13. 5. 2025
Prezident Petr Pavel na Národní konferenci o podpoře sportu a pohybu, 13. května 2025, Praha.

Prezident Pavel: Sport zvyšuje odolnost společnosti, měl by přinášet radost

Domácí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Wiggins přiznal, že byl po konci cyklistické kariéry dlouho závislý na kokainu

Sport
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ