Dějiny anglického profesionálního fotbalu změnily svou historii. Poprvé v tamních soutěžích řídila mistrovské utkání žena. Fotbalová rozhodčí Amy Fearnová kvůli zranění svého mužského kolegy dořídila zápas druhé nejvyšší soutěže mezi Coventry a Nottinghamem Forrest.
Běžela 70. minuta běžného ligového střetnutí, když se hlavní sudí Tony Bates skácel k zemi s bolestivou grimasou. Kvůli poraněnému svalu nebyl schopen dořídit zápas mezi Coventry a Nottinghamem Forrest do konce.
Amy Fearnová byla pro toto utkání nominována jako čtvrtý sudí. Dvacet minut před závěrečným hvizdem se však nečekaně zapsala do fotbalové historie. Jako první žena v historii anglických profesionálních soutěží řídila fotbalový duel jako hlavní rozhodčí.
"Bylo to fantastické. Ráda bych tohle zažívala každý týden. Před zápasem se vždycky s kolegy smějeme, aby mě nechali pískat aspoň deset minut," řekla Fearnová v rozhovoru pro server football-league.co.uk.
Fearnová během zbývajících dvaceti oficiálních minut nemusela řešit žádný závažný problém. Kvůli ošetřování rozhodčího Batese nastavila šest minut. Ani během nich se nestalo nic, co by jí historickou chvíli pokazilo.
Důležitý moment pro ženy ve fotbale
"Zápas v té době dospěl do momentu, kdy Nottingham chtěl za každou cenu vyrovnat. Byl to zvláštní pocit ocitnout se z lajny uprostřed hřiště. Bylo to asi podobné, jako když se na hřiště dostane střídající hráč. Taky se musí nejdřív trochu zorientovat," uvedla Amy Fearnová, která je fotbalovou rozhodčí od svých šestnácti let.
Posledních sedm let rozhoduje jako hlavní či pomezní sudí zápasy anglické konference či nižších soutěží. Až v této sezoně se dostala do vyšší společnosti.
"Pískat jednou v Premier League je lákavá představa, ale vím moc dobře, že je to úplně jiná soutěž. Mnohem náročnější. Budu ráda, když se udržím alespoň na této úrovni," pokračovala rozhodčí, která věří, že její úterní historický moment pomůže ostatním ženám ve fotbalu.
"Jsem přesvědčená, že to ženám ve fotbale může jen pomoci. Mezi mužskými a ženskými rozhodčími je v Anglii skvělá spolupráce. Muži nás vždy hodně podporují v tom, co děláme, a říkají, že čím víc žen ve fotbale bude, tím lépe," dodala Amy Fearnová.
V Česku se o podobně důležitý moment postarala Dagmar Damková, která poprvé odřídila zápas nejvyšší české soutěže v roce 2003. Na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 rozhodovala finále ženského turnaje.
Foto: telegraph.co.uk, Lucie Pařízková