Vydělali miliony liber. Legendy Manchesteru United Ryan Giggs a Gary Neville by mohli strávit zbytek života jako lelkující boháči. To ale není styl dvou kamarádů, populárních "dětí" Alexe Fergusona z abnormálně talentovaného ročníku 1992. Vedle svých primárních povolání se dali na dráhu hoteliérů. Jednu z nově pořízených budov nyní dali na zimu k dispozici bezdomovcům. Zadarmo.
Bylo jich šest. David Beckham, Paul Scholes, Nicky Butt, Phil Neville, Gary Neville a Ryan Giggs. Od éry "dětí" Matta Busbyho nejúspěšnější hráčská generace Manchesteru United. Poslední dva jmenovaní jakoby s klubem srostli, působili zde do konce kariéry, Ryan Giggs u Rudých ďáblů působí jako asistent trenéra Louise van Gaala a není tajemstvím, že se s ním počítá jako budoucím trenérem "áčka".
Parta pěti kamarádů dokonce postavila jen několik metrů od stadionu Old Trafford veliký hotel. Žádný fanoušek přicházející ke slavnému stadionu ho nemůže minout. Před zápasy je v obložení domácích příznivců, od hotelového baru zní hlasité chorály. Společně navíc koupili místní poloprofesionální se zmítající klub Salford City FC. Značka "Class of 92" si prostě v Británii získává velký ohlas.
Giggs společně s Nevillem, jenž působí jako jeden z hlavních fotbalových expertů prestižní televize Sky Sports, si v posledních dnech dobré jméno ještě vylepšili. Hotel Football u stadionu Old Trafford jim peníze jen sype, a tak si mohli dovolit i jeden filantropický skutek. Společně totiž zakoupili i další budovu za 57 milionů korun, kterou se chystají zrekonstruovat do podoby luxusního hotelu, kde nebudou chybět lázně a velkolepá střešní terasa.
Uvnitř budovy ale narazili na nezvané hosty. Squattery, které budovu s krásnou halou s klenutým stropem a podepřenou mramorovými sloupu delší dobu obývali. Manchester v současné době trpí bezdomoveckou krizí, lidé stanují například v areálu nákupního střediska. Lidí bez střechy nad hlavou údajně oproti loňskému roku přibylo o 80 procent.
Squattery v paláci klidně mohli vyhodit na ulici. Rozhodli se ale jinak. Jelikož největší práce na památkově chráněném paláci vystavěném v roce 1907 proběhnou až na jaře, nechali lidi bez domova nadále bydlet v hotelu.
"Mysleli jsme, že nás vyhodí jako už několikrát. Gary Neville nám ale zavolal a řekl, že nevidí problém v tom, že bychom na zimu zůstali," prohlásil "mluvčí" skupiny okupantů Wesley Hall, který se snaží najít místo lidem bez domova v opuštěných budovách. "Když nám Gary zavolal s tím, že bychom se mohli nastěhovat, nemohl jsem tomu uvěřit. Třásl jsem se, pak jsem začal plakat. Povídal, že se vždy snažil pomoci lidem bez domova v Manchesteru, ale chtěl udělat něco víc. Nevím, jak to popsat. Prostě nejlepší pocit," pochvaloval si nový nájemník Hall, jenž na ulici skončil i kvůli táhlým potížím se zákonem.
Ač se stal z příběhu v Británii velký hit, Neville o publicitu (a skvělou reklamu) vůbec nestál. Zprávu totiž jako první zveřejnilo na svém twitterovém účtu místní policejní oddělení. "Proč o tom tweetujete, vy idioti," opřel se na internetu do strážců zákona a informace rázem zmizela.
Lidé bez domova však nebudou v budově žít zadarmo. Slíbili pomoc s rekonstrukcí, do objektu navíc budou docházet skupiny dobrovolníků, kteří se pokusí nasměrovat jejich životy lepším směrem. Noví nájemníci totiž často nejsou lidé s čistým trestním rejstříkem. I proto na neplatící rezidenty dohlíží kamery.
Vstupní hala se již zaplnila oblečením, regály knihami, spíže jsou plné zakonzervovaných potravin. Pokoje jsou zatím vybavené úsporně, avšak čistě. Na jedné ze stěn pak visí rozpis zápasů Manchesteru United. Právě svým fotbalovým nájemců děkují s velkým vděkem, často se slzami v očích. Zimní měsíce prožijí v klidu a hlavně teple.