Dychtivý čínský drak plive peníze na fotbalové hvězdy

14. 7. 2012 07:30
Didier Drogba (na fotce s Petrem Čechem) se do Číny těší.
Didier Drogba (na fotce s Petrem Čechem) se do Číny těší.

Didier Drogba, Nicolas Anelka, možná Franck Lampard. Čínská fotbalová liga se chce stát nejprestižnější soutěží v Asii, k čemuž dopomáhají peníze bohatých byznysmenů. Například Lampard v současnosti dostal od nejmenovaného klubu nabídku, která by z něj v Anglii udělala nejlépe placeného hráče Premier League.

Anglický veterán z Chelsea je dalším hvězdným fotbalistou po kterém dychtí čínský trh. Lampardův bývalý spoluhráč z londýnského klubu Nicolas Anelka už minulou sezonu hrál v šanghajském klubu Šenšua, prakticky ihned po zisku trofeje pro vítěze Ligy mistrů podepsal smlouvu i Didier Drogba, další bývalý Bluesman. Týdně dostane útočník z Pobřeží slonoviny 187 tisíc liber (asi 6,1 milionu korun), za rok si tak vydělá téměř 10 milionů liber (322,2 milionů korun).

Lampard pak momentálně koketuje s ohromující nabídkou 250 tisíc liber týdně (8 milionů korun) - takový plat nemá žádný hráč v anglické Premier League.

Nával hvězd souvisí s dlouhodobým finančním boomem v čínské lize. Místní byznysmeni zjistili, že zájem o fotbal je v zemi obrovský a že z něj kouká velký byznys. Navíc - sami potřebují mít fotbalové kluby jako přívěsky společenské prestiže.

Takový příběh zaznamenal třeba tým Žang-žu Evergrande, který ještě před dvěma lety hrál o záchranu v druhé lize. Jenže pak přišel bohatý podnikatel Xu Chianchin, nalil do klubu obrovské peníze, přivedl kvalitní jihoamerické a evropské hráče - a letos klub slavil mistrovský titul. Mimochodem, i Evergrande ulovil v létě jedno zajímavé jméno, z Blackburnu tam přestoupil nigérijský reprezentant Ayegbeni Yakubu.

"Čína je zajímavá destinace," myslí si Didier Drogba, nová největší hvězda soutěže. "Alespoň pro mě. Miluji cestování, hrozně se těším na poznávaní tamější kultury."

Drogba má ještě jednu prioritu: "Víte, po těch letech, kdy byly mým cílem trofeje, neustálé výhry, teď chci být užitečný jinak - pomoci čínskému fotbalu výš. Je to možná troufalé, ale chtěl bych být jako David Beckham v Americe. Když přestupoval do Los Angeles, všichni mu říkali: Proboha, co si to vybíráš za klub, tam fotbalově zmizíš. Jenže to, co udělal Beckham pro MLS, pro celý soccer v Americe, se nedá vyčíslit vůbec žádnou částkou. Podobně bych chtěl pomoci fotbalu v Číně."

V Číně už minulou sezonu (kromě Anelky) hrálo pár fotbalistů, jejichž jména možná znáte z evropských soutěží: Fabio Rochemback, Zlatan Muslimovič, Mario Božič, Cléo...

Teď se chystá další várka evropského talentu. Sice trošku staršího, ale pořád atraktivního. Co, Franku?

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ