Konec utrácení v Anglii? Kluby neumí hospodařit

21. 5. 2011 12:00
Fotbalisté Manchesteru City.
Fotbalisté Manchesteru City.

Utrácení v Premier League nezná hranic. Co naplat, že anglické kluby v loňské sezoně vydělaly nejvíce v historii, když zároveň i rekordní částku utratily. Hned 16 z 20 ligových celků tak skončilo se ztrátou. Anglická fotbalová veřejnost se nyní obrací k místní Fotbalové asociaci (FA), která má kritickou finanční situaci vyřešit.

V loňské sezoně se v Premier League překonávaly dosavadní rekordy, alespoň co se týče financí. Dvacet týmů anglické ligy vydělalo celkem 2,1 miliardy liber a utratilo 484 milionů liber, tedy téměř půl miliardy.

Stejně tak roste i popularita Premier League. Peníze za prodej televizních práv putují do Anglie ze všech koutů světa. A rok od roku se zvedá i cena vstupenek, které jsou v současnosti nejdražší na světe. Přesto podle deníku Guardian skončilo hned šestnáct týmů Premier League v předchozí sezoně ve ztrátě.

Důvod? Kluby spoléhají na štědré majitele a nedokážou krotit stále se zvyšující platy a částky za přestupy. Například v poslední den zimního přestupního období utratily Chelsea s Liverpoolem dohromady 130 milionů liber. A to za pouhé čtyři fotbalisty. "Den, který vrátil do fotbalu šílenství," hodnotil Guardian přestupy Fernanda Torrese a Davida Luize do Chelsea a Andyho Carrolla s Luisem Suárezem do Liverpoolu.

Vůbec největším problémem jsou platy hráčů. Na ně jde v průměru 68 % z celkového klubového příjmu. Ekonomové nad tímto číslem kroutí hlavou. Podle nich by platy neměly zaujímat více než 50 % klubového rozpočtu.

Arsenal Londýn je jako jediný z elitních klubů v Anglii v plusu.Arsenal v plusu, zbylé velkokluby ve ztrátě

Anglická Fotbalová asociace (FA) ale na tristní situaci sama od sebe nereaguje, což se fotbalové veřejnosti nelíbí. "Naše asociace by neměla jen sledovat nastavené principy, ale hlavně je vést a korigovat. Byl jsem překvapen, jak jiné fotbalové asociace (například německá) jsou ochotné nastavit pravidla financování," řekl člen parlamentu za kulturu, média a sport Paul Farrelly.

"Čísla ukazují, že hospodaření některých klubů v Anglii je hodně riskantní. Navíc hrozí, že v létě se platy hráčů ještě navýší," dodal Farrelly.

Fotbal v Anglii čeká v nejbližší době významný zásah do klubové finanční strategie. Podle nových pravidel UEFA totiž mohou kluby skončit od následující sezony do sezony 2013-14 se ztrátou maximálně 39,7 milionu liber.

Pokud by tato regule platila i v loňské sezoně, splnily by ji pouze dva severolondýnské celky. Arsenal, který skončil dokonce v plusu, a Tottenham se ztrátou "pouhých" 7 milionů liber. Zvláštní kategorií je Manchester United. Ten totiž dosáhl ztráty 79 milionů především kvůli dluhům svých majitelů, což UEFA do pravidel nezapočítává.

Podobnou ztrátu dosáhla i Chelsea - 78 milionů. Loňský mistr přitom žádný dluh svého majitele nedoplácí. A nejhůře jsou na tom podle očekávání Citizens pod vládou arabských šejků.

Ministr sportu Hugh Robertson popsal fotbal v Anglii jako "nejhůře vedený sport v zemi". Robertson také nesouhlasí se stále rostoucími cenami vstupenek. Peníze z kapes fanoušků putují podle něj především na vyšší platy fotbalistů.

"Nesmíme brát fanoušky jako samozřejmost. Právě oni jsou jádrem celého klubu," dodal Robertson, který očekává, že asociace do konce června představí řešení současné finanční situace v anglickém fotbale. Nastanou snad hubená léta?

Další čtení

Záchranáři v jordánské Petře kvůli povodním evakuovali 1800 turistů

Zahraničí
5. 5. 2025

Belgický král Philippe je na trůnu již téměř 12 let

Zahraničí
5. 5. 2025

Americký prezident Trump ohlásil stoprocentní clo na filmy vyrobené v zahraničí

Zahraničí
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ